Skoči na vsebino
Krajši interval regeneracije
Napisano
pred 5 urami je Hombre napisal:

Avto je lanski, zadnji fl, narjenih je 12t km, in ja, ima adblue... 

 

Kar se tiče užitka Dvorjan, ga je več kot si misliš, primarno je pa družinski avto 😁

 

Kar se tiče pa regeneracije, sm pa zelo natančn tuki, ker je več kot očitno, kdaj jo dela: ima vonj po zažganem, motor začne drugače zvenet, trenutna poraba se recimo pri 100kmh iz 3,5 dvigne na 10 litrov... In ja, res je enkrat ni naredil več kot 1000km 🙈

 

Drugače pa hvala 😎

DSC_0514.JPG

:bravo:

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca
Napisano
pred 4 urami je Aless napisal:

@dvorjanja odvisno od motorja, če je bil pravilno skonstruiran je ok. Pravtako je odvisno tudi od režima vožnje za kake trackday varijante glih ni.

Sem pa tudi jaz bolj pristaš gostejšega olja, zaradi rezerve v viskoznosti pri novejših motorjih ki mešajo gorivo v olje. 0w20 olje pa je jasno namenjeno varčevanju z gorivom in ne žganje na blokadi. 

Se strinjam 5w30 je nekako najbolj univerzalno. 

 

@Binija z kapljico lahko vizuelno ocenimo, ne moremo pa oceniti dejanske obrabe materiala v motorju. 

Vsaj nekaj pokaže,spomni se olja na mojem službenem Citrončku.....😩

Še malo pa bo imel 170kkm in bo servis pri 15kkm,mu bom eno kapljico vzel in poslikal....🤔

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca
Napisano (urejeno)
Pred eno uro je Aless napisal:

 

Ja glede SkyactiveX ti težko kaj priporočam, ker še nisem videl nobene analize rabljenega olja s tem motorjem. Če je motor dobro skonstruiran za tako 0w20 oljem pol ob normalni vožnji ne bi smelo biti kake večje obrabe matriala.

Analizo svežega Mazdinega 0w20 olja sem videl in je solidno, sicer so viskoznosti res zelo nizke, ampak kot zgoraj napisano odvisno od konskrikcije motorja in režima vožnje.

 

Bom eno kapljico vzel iz motorja pri cc 5kkm pa bomo vizualno ocenli v kakem stanju je olje....👍

Popravljeno od Bini
Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca
Napisano
pred 10 urami je Aless napisal:

Evo, prišli so rezultati analize in spet bom imel dolgo objavo🙄

Olje je Mazda Original Oil Ultra DPF 5W-30 z dodatkom Archoil AR9100. 

Rezultati so presenetljivo dobri, podatke analize sem vrgel v Excel za lažjo primerjavo. Tako sem naredil primerjavo analiz na prevoženih 6000km, med originalnim oljem brez dodatka, originalnim oljem z ar9100 in Motul EFE. 

Ker nisem hotel zapravljat denarja za analizo novega svežega mazdinega olja z dodatkom, sem naredil preračune lastnosti tega mixa. 

Zdaj pa če malo opišem primerjalno tabelo med olji pa vidimo, da so viskoznosti KV40 in KV100 kljub dodatku precej padle, padec viskoznosti je seveda zaradi vsebnosti nafte v olju. 

Nafte je bilo v zadnjem vzorcu z dodatkom 5,3%, v vzorcu z samim mazdinim oljem 7,8% in pri vzorcu motula 4,8%.

Tako je tudi olje z ar9100 dodatkom po viskoznosti padlo v rang olja 0w30. Motul je ostal kljub podobni količini nafte v olju v rangu 5w30, ker ima sveži motul viskoznosti v zgornjem območju 5w30 specifikacije, zato ima več rezerve pri redčenju z nafto. 

Naslednja zanimivost TBN/TAN razmerje, tukaj pride do izraza ar9100 dodatek ki vsebuje tbn booster, originalno olje z archoilom ima še veliko rezerve in odlično razmerje, motul je tukaj že precej izgubil tbn je padel iz 7,8 na 3,94, vsebnost kislin tan pa se je tudi precej povečala na 3,62. Za mazdino olje brez dodatka pri 6000km nimam podatka ker sem takrat poslal v drug laboratorij in tam je bila tbn/tan predraga da bi dal analizirat. 

Pregled količine aditivov v olju razkrije padec aditivov ki se z časom oz. kilometri porabljajo. 

Pri Molibdenu se vidi da je majhna količina starega olja ostala v motorju zato je v zadnjem vzorcu mazdinega olja z dodatkom ar9100 pokazalo 15ppm Mo, prejšnji interval je bilo v motorju Motul EFE, ki vsebuje večjo količino Mo. Sveže Mazdino olje ne vsebuje Mo. 

Fosfor in Cink se kljub dodatku ni spremenil, kar sem tudi pričakoval in predvideval iz prve tabele preračunanih vrednosti, ker sem poznal sestavo samega aditiva ar9100. 

Bor pa je v zdajšnjem vzorcu z ar9100 lepo viden v ogromni količini 1001ppm (preračunana vrednost je svežega olja z dodatkom je bila 1233ppm), samo mazdino olje ne vsebuje bora, Motul ga vsebuje v manjši količini 159ppm. 

Bor je v bistvu glavna sestavina tega dodatka, ker ima odlične lastnosti tudi pri visokih temperaturah, do katerih pride pri izgorevanju v motorju. Zmanjšuje trenje in nudi zaščito proti obrabi. 

Kalcij je v normalnih količinah in ni nobenih posebnosti. 

Naslednji podatek je tudi zanimiv v mazdinem olju z ar9100 je tudi zelo povečana vrednost Kalija, ki sam po sebi nima nobenega vpliva na same lastnosti motornega olja, ampak je povečan zaradi Bora (Kalijev borat). 

Zdaj pa končno pridemo do obrabe materiala v motorju. 

Prvo vidimo obrabo železa Fe, ki je z dodatkom ar9100 padla na 20ppm, samo z Mazdinim oljem je bila obraba Fe 34ppm, z Motulom 29ppm.

Obraba Al je enaka z dodatkom ali brez 5ppm, edino Motul je imel 4ppm.  

Ostali materiali pa niso vpadljivi in ni neke posebne razlike. 

Po tej analizi se vidi da dodatek AR9100 deluje in nudi zaščito materiala. 

Zaenkrat sem pozitivno presenečen, bom pa

to olje zvozil do 10.000km in naredil še eno analizo. Da se prepričam če še vedno deluje tudi ko je olje že bolj obrabljeno. 

Hvala za pozornost🤪

Screenshot_20211110_234334.jpg

IMG_20211103_205548.jpg

@Aless ,ko čitaš tako objavo se šele zavedaš,da si na odličnem forumu!👍

Takšno čitanje mi je v pravo veselje in komaj čakam naslednjo analizo 😊

Bi te pa vprašal kaj misliš glede tega original supra 0-20w olja za naše bencinarke z X motorjem. Bi bilo morda boljše kako olje drugega proizvajalca ali pa kak dodatek temu original olju dokler je še avto v garanciji ? Sicer delam letno komaj cc 8kkm,ampak vseeno kaj misliš? 😊

Hvala v imenu vseh lastnikov X motorjev......:bravo:

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

pred 3 urami je Alex napisal:

Sem zmenjen danes na amzs, da mi preverijo višino s strojem. 

Sem pa najprej nalepil lepilni trak na zid in ozna"il vrh snopa, preden sem luči "dvignil". 

Nato sem na podlagi tega le za malenkost dvignil luči nad trakom (mogoče za centimeter) in šel takoj na poskusno vožnjo ponoči. 

Niti eden mi ni blendal, pa tudi, ko se zaustaviš za kom, ki stoji, vidiš, da je snop še vedno daleč pod zadnjo šipo. 

👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

pred 2 urama je Alex napisal:

Čeprav se led luči same regulirajo glede na težo v vozilu, se jih da tudi ročno nastaviti. Meni je šlo na živce, ker se mi je stalno zdelo, da svetijo prenizko. Tako sem jih malo dvignil, ne preveč, da ne slepim nasproti vozečih in je razlika kot dan in noč. 🤗

Če koga zanima kako se to izvede, je postopek sledeč. 

Avto parkiraš (v mraku 😊) pred kakim zidom, na kaka dva metra oddaljenosti. Motor mora bit ugasnjen!!

Nato stisnemo tipko start, da lahko prižgemo kratke led luči. Odpremo sprednjo havbo. 

Potrebujemo samo dolg križni izvijač (dolžina železnega dela brez ročaja min. 20 cm in baterijo, da vidimo, kaj sploh delamo🤗) Nato križni izvijač vtaknemo v zobke, ki so na plastičnem vijaku. Lahko se uporabijo za to delo tudi mali gedore ključi z nastavkom M8 in s podaljškom 150 mm. 

Meni je lažji dostop z izvijačem. Tudi na servisu delajo to tako. 

Seveda moramo obračati ta kolešček z občutkom in ne preveč. Če pretiravamo z obračanjem se zna zgoditi, da gre kar na enkrat v prazno. 😬

Kaj sledi temu, ne vem a verjetno nič dobrega. Gre pa luč z vrtenjem vijaka hitro gor- dol tako, da je to res minimalno obračanje. 

Prilagam sliko za lažje razumevanje. Ne odgovarjam pa za eventualne zaplete. 🙂

Screenshot_20211025-064110__01.thumb.jpg.93b6c0991e121193cb32beead9acf8e5.jpg

Screenshot_20211025-063914__01.thumb.jpg.dcecc8bda835a209569bf995a5b3be1b.jpgScreenshot_20211025-063909__01.thumb.jpg.e4212963ba55ae768373a8f7ca2458a3.jpg

 

To sem jaz naredil na 3jki samo na desni luči,da sem bolje videl pešce....:prstgor:

Sedaj mi to na CX30 ni potrebno,vemo zakaj......:jupiii:

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Mazda 3 2016 - Android Auto / CarPlay
Napisano
pred 31 minutami je Janez007 napisal:

Tako so mi rekli, verjetno z delom. Lahko pa so se tudi zmotili. 

 

Od Japonca Mazde bi drugače pričakoval bistveno bolj tekoče delovanje info sistema. Kot da bi v nove avte vgrajevali 15 let staro elektroniko.😔 Sedaj imam na enem avtu tudi 360 stopinjsko kamero, slika vzratne  kamere pa še dosti slabša kot pri prejšnji 3 leta starejši Mazdi - model 2015 - navadni vzratni. Da ne omenim, da me je najnovejša posodobljena Mazda navigacija tri dni nazaj 40 minut vozila po nekih dolenjskih vasicah, na koncu pa pripeljala 5 km naprej od izhodiščne točke, kjer sem jo vklopil ... za popenit.🙃

 

😟😲🤔

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Sistem nadzora dolgih luči (HBC)
Napisano
pred 1 uro je 50keda napisal:

Ja, tudi moja kamera je bila zaslepljena v nedeljo ko sem se pred soncnim zahodom fural proti zahodu Slo. sicer za ene pet min samo, ampak useen je javlo.

Hja jst osebno raje vidim, da recejo da ne dela, kot pa da ti nikol ne javi napake, pa ga kdej kej uspici.

Točno tako.... 👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Sistem nadzora dolgih luči (HBC)
Napisano
pred 17 minutami je kacnje napisal:

Evo, jebenti - jazbeca sem že zadel, ko je prišibal. Voziš (skoraj) 40 km/h, tiste kratke luči ... zagledaš in registriraš jazbeca, pa že udari. Na avtu samo malo praske. Upam, da tudi z jazbecem ne bo hujšega.

😲:hohoho:Jeba.....

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Zakasnjen prikaz slike kamere na Mazdi
Napisano
Pred eno uro je Janez007 napisal:

Sem pred pol ure končno prišel do M6 in se je v 2 poskusih vzratna kamera pokazala v 1 do 2 sekundah, tako da mi ni jasno, kaj se je zgodilo prej ...

Važno,da sedaj dela kot je treba👍 in naj traaaaaaja.....😊😃😆

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Zakasnjen prikaz slike kamere na Mazdi
Napisano
pred 29 minutami je Janez007 napisal:

Xedos 6 je bil zame eden najlepših in najbolj kakovostnih mojih Mazd. :) Nimam ga več že kakšnih 25 let. Pri novih Mazdah v garanciji po tekočem traku menjajo tako osnovne stvari, da me kar skrbi (gede kakovosti).

 

Tole s kamero sem doživel nekajkrat, je pa res, da zelo hitro speljem.

Sem preveril na 3ki, da v 1-2 sek.sliko. 👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Zakasnjen prikaz slike kamere na Mazdi
Napisano
pred 5 minutami je Janez007 napisal:

Živjo, 

doma parkiran avto (Mazda 3 letnik 2018 in Mazda 6 letnik 2016) običajno speljujem nazaj, pri tem pa ugotavljam, da se večinoma slika kamere na zaslonu po zagonu avta pojavi v nekaj sekundah, včasih pa zaslon ostane črn dalj časa, tako, da mi kamera skoraj ne koristi, saj se slika aktivira prepozno (avto lahko medtem že obrnem, recimo 10 sekund). Nisem še natančneje analiziral težave oziroma našel pravila, zakaj je tako. Mi verjetno ni niti treba, saj imamo na tem forumu polno strokovnjakov 😁

 

Zanima me, ali ima kdo podobne izkušnje oz. kako hitro se mu slika kamere aktivira na zaslonu? 

Sem pozabil kako je bilo pri moji 3ki,bom danes pogledal. Kolikor pa mislim, da ni trajalo tako dolgo CC.do 5 sek nekje. 🤔Črna slika mi je ostala samo enkrat in to zato, ker je bila ful umazana. 🥴

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gretje sedežev in volana
Napisano
pred 12 minutami je Jaka32 napisal:

Zima je tu, seveda sem sprobal kako ta zadeva deluje, ker do zdaj tega še nisem imel v avtu. Se mi pa zdi, da imam problem. Oziroma dva.

 

1. Volan namreč po 5 minutah ugasne, čeprav lučka še vedno gori. Ugasnem lučko in ponovno prižgem, še vedno hladen. Ugasnem avto, vse skupaj ponovno prižgem in spet deluje normalno.

2. Sedeži pa mi grejejo v pulzu - se mi zdi da so 1 minuto na ON in 1 minuto na OFF. Je to normalno delovanje?

Pri moji ni bilo tako, ne prvo ne drugo.... Mogoče je premalo hladno🤔

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Senzorski ventil tlaka v gumah
Napisano (urejeno)
dne 13. 10. 2021 ob 9:59 je Deeyan napisal:

A je te ventilčke možno izklopit v meniju, da ne kaže (zanima konkretno za CX30 2021), pri moji 6ki vem, da se da, ampak je vezano na abs in nimam teh ventilčkov

Bom pogledal, se nisem zanimal za tole, ker jih nimam. Mislim pa, da se ne da. 

Popravljeno od Bini
Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Senzorski ventil tlaka v gumah
Napisano
Pred eno uro je Janez007 napisal:

@Boss@Bossek, @Bini - vsem hvala za odgovore! :)  Sem že naročil pri Mazda servisu komplet (številka dela: BB03-37-140A) - cena 140 €.

 

slika.png.399f8c3ce1b7701081abe5bcde399b68.png

 

https://www.mazda.si/lastniki/dodatna-oprema/podrobnosti/tipalo-tlaka-v-pnevmatikah-komplet/BB0337140A/MAZDA6/2018-03-01/

 

Ni za kaj. 👍Jaz sem jih sicer dobil gratis pri nakupu CX30, Na pakungi pa cena 40€. Nisem vedel, da so že cenej! 🥴

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Senzorski ventil tlaka v gumah
Napisano
pred 12 urami je Bossek napisal:

Sam TPMS ni noben problem zdrzi res vse. Problem je ventilcek in potem matica na tem. Na mazdi (Majes) so mi razlozili da je problem ker je drug material in potem ta matica rada pozimi poci. No meni je 2* pocila. Je pa na uradnem bil 1 ventilcek cca 90 eur. Samo matico niso hotli prodat.

 

No potem sem na ebayu nasel repair kit kjer dobis to matico za 5 eur in je :)

Ventilčki po novem so 40€ na Mazdi Selmar. 👍So tudi kje cenej...... 😊

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Sistem nadzora dolgih luči (HBC)
Napisano
pred 24 minutami je kacnje napisal:

Možnost preklopa na ročni način imam (sicer očitno malo drugače, ampak vseeno). Načeloma avtomatika solidno deluje, če bi le prižgial dolge luči pri hitrosti pod 40 km/h.

Verjetno nimaš LED, ker pri meni se sploh ne pozna, razen ko pripelje kdo nasproti..... 👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Sistem nadzora dolgih luči (HBC)
Napisano
pred 54 minutami je kacnje napisal:

Odkar imam CX-5, me pri uporabi avtomatskega nastavljanja luči moti, da se dolge luči vključijo šele pri hitrosti nad 40 km/h (upošteva se sicer še nekaj pogojev).
Dobra dva meseca že redno preklinjam to, saj po naših vaških cestah vozim ravno malo pod to hitrostjo in posledično s kratkimi lučmi. Zadevo sem prediskutiral z nekaterimi, ki so se vozili z menoj in prav vsi so bili mnenja, da bi takrat človek izbral dolge luči. Navodila sem prebral že ob nakupu, ampak očitno pri tem nisem bil pozoren.
Potem pa - glej zlomka - slučajno na eni spletni strani opazim, da je omenjena hitrost preklopa:
- na dolge luči pri 18 mph (29 km/h)
- nazaj na kratke pri 12 mph (19 km/h).
V glavi se mi prižge opozorilna lučka in preverim še nekaj evropskih (tudi uradnih, Mazdinih) zapisov. In tudi tam piše, da se vključijo dolge luči pri 30 km/h. Pogledam še v slovenskih navodilih in tudi tam piše: "...... se samodejno vklopijo dolge
luči, ko je hitrost vožnje približno 30 km/h. Sistem preklopi na zasenčene luči v naslednjih primerih ...... ..... hitrost vozila je manj kot 20 km/h."
Zakaj za vraga se pri meni preklop naredi pri 40 km/h (v to sem prepričan, ker imam vsak dan možnost v miru opazovati)? Lahko to na servisu prenastavijo?

Ne vem točno če je pri tebi enako ampak pri meni je na levi obvolanski ročici na noncu nje gumb, ki ga pritisneš in s tem prekineš avtomatske luči pa s črko 'A' je označeno. Od takrat naprej delujejo ročno do naslednjega zagona motorja. Upam, da imaš tako, drugače menjaj in kupi CX30... 😂

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca
Napisano
pred 8 minutami je Janez007 napisal:

Saj nivo na palički verjetno ni merodajen indikator vsebnosti nafte v olju, razen pri ekstremnih primerih. Verjetno Mazda dizel motor nekaj olja v 10.000 prevoženih km požre, hkrati pa nekaj nafte spusti v olje. Nivo olja pove, kaj količinsko prevlada (požrto olje ali nafta v olju). Se motim?

Pri moji CD175 je v glavnem nivo od menjave olja naprej na MAX, mogoče do naslednjega servisa zraste za kakšen mm proti X.

Mazda CX-5 Owner's Manual

Točno tako,in pri tebi je ta nivo odličen.👍

 

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Zagon motorja
Napisano

Za CX30 pa sploh nisem bil pozoren ,ker je notri taka tišina,da.......

 

Sedaj sem odprl okno in je še vedno hladen motor v višjih obratih. 

1500 obratov ima CC 5sek, po tem pa padejo na 1000 za par sekund. 

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Katero olje?
Napisano
pred 3 urami je Janez007 napisal:

A nimaš tudi ti tega notri? In to v motorju s še večjimi obremenitvami (navorom) in nečistočami ...😉

Torej v G165 motor na Mazda servisu v Belgiji (kjer pride servis morda ceneje kot v Sloveniji ?zmeden?) točijo supra-x 0w20, tole je račun od danes 5. 10. 2021:

 

image.png.f29f9da6af0798710937209edc6eccb9.png

Imam ja, in kaj naj? Bomo vidli kako in kaj po par 1000km.....🤔

V g165 bi dal pa rajši 5-30 kot je bil tudi v g120. 😉

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Katero olje?
Napisano
Pred eno uro je Janez007 napisal:

Na enem računu sem videl, da je uradni Mazda servis tudi v Mazdo G165 natočil olje Supra-X 0W20. 

 

@Aless, bo to OK, bolje ali slabše od 0W30?

Slabše,moje mnenje.👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

You do not have permission to view this content.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.