Skoči na vsebino
Gume
Napisano
pred 5 urami je Boss napisal:

 

Ni čist tko, saj pri novejših avtih je itak obvezen ESP, ki je namenjen ravno temu, da ne pride do podkrmarjenja. Glavni problem je edino to, da dobre pnevmatike spredaj, dajejo voznik precej več poguma in to je glavni vzrok zakaj se prepričuje ljudi, da se da boljše pnevmatike spredaj. Isti problem, kot 4 kolesni pogon v snegu, ki ti omogoča hitrejše pospeševanje medtem, ko dvokolesni pogon hitro pove vozniku, da fejst drsi. Ker pri zaviranju pa te razlike v trekšnu ni več in tam hitreje preseneti voznika 4 kolesnega pogona kot dvo kolesnega.

 

Preveč smo zapeli za zgodbo, ki ima smisel le, ko je res velika razlika v oprijemu med novimi in starimi pnevamtikami. Ko so recimo nove na 7mm profila, stare pa na 3mm. Namreč navadno je to problem v ameriki od koder prihajajo taki nasveti. Tam res ljudje zelo malo rotirajo gume (ni namreč obveze zimske obutve) in se sprednji par navadno obrabi hitreje in je recimo na 1,5-2mm, medtem, ko je zadaj še 3mm pa verjetno take gume še stare krepko čez 5 let pa verjetno še ne pravilno obrabljene, ker se niso nikoli menjale itd.

 

Da ne govorim, da so ameri obsedeni s tem, da ne bodo menjali, če še ni potrebno in tako menjajo samo 2 gumi. In ja tu potem pride do te razlike, kjer je verjetno res bolje, da gredo obrabljene spredaj in voznika prej prisilijo v menjavo saj je avto slabo vodljiv in seveda prej pade globina profila na nivo, ko je potrebno menjat.

 

V glavnem, da se vrnem na prvi odstavek. Situacija: hitri ovinek, naenkrat stoječa voda na cesti. Itak smo prehitri za razmere.

 

- 7mm gume spredaj, 3mm zadaj: prve gume ne splavajo, ker je profila dovolj. Zadnje začnejo drseti, ESP se vključi, avto se postavlja v ovinek, če voznik le malo odregira, da usmeri volan v smer premikanja se ne bo zavrtel in verjetno tudi ne bo končal v jarku. ESP namreč zavira gume tako, da zavre spredaj desno in ker ima guma še vedno stik (ne splava) bo opravil svojo vlogo.

 

- 3mm spredaj, 7mm zadaj: v enakih razmerah z isto hitrostjo: sprednje gume splavajo in jih ne moreš več usmerjat. Večino zavornega učinka bi moralo biti spredaj a ga ni, ker avto glisira. In ko glisira, gre samo naravnost s ceste dol. ESP ne more pomagat, ker stika sprednjih gum s podlago ni. Nič se ne da naredit, čeprav zadnje gume še vedno grabijo, ampak je navadno zavornega učinka zadaj le 20% kar je premalo, da bi bil efekt.

 

To je realnost, ampak še enkrat, voznik z boljšimi gumami spredaj si bo neveda upal več, ker ga avto ne bo opozarjal ves čas, dokler ne gre čez mejo, voznik s slabšimi spredaj pa bo vozil počasneje, saj ga bo avto ves čas opominjal, da gume spredaj slabo grabijo. To je vsa poanta, ki opravičuje tak že itak na pol idiotski način montiranja dobrih in slabih gum istočasno.

 

Ampak tako ali tako je edina prava rešitev imeti enako stare gume na avtu, približno enako obrabljene v okviru 1mm. Takrat je situacija najboljša in vse te zadeve opisane zgoraj odpadejo. Sam sem samo 1x v življenu kupil le par novih pnevmatik, ker mi je en kreten eno prerezel iz žlehtnobe. Pa še takrat so bile gume še s 5,5mm profila stare 2 leti, nove pa s slabimi 7mm. In ja nove so šle spredaj, ker razlika med oprijemom gum je bila neznatna in minimalna.

Za tale opis ti čestitam, res korektno napisano in vsi ki kolikor toliko veste za kaj se gre, lahko kamot upoštevate ta priporočila.... :bravo:

 

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano
pred 3 urami je Janez007 napisal:

Sem si malo prebral in imaš prav. Tudi model, ki ti je prodal platišča je delal tako, da je vsaki 2 leti kupil 2 novi in jih namontiral zadaj, zadnje pa prestavil naprej.

 

Priporočila (zadaj z več profila) pa se nanašajo razmere na mokri cesti, da ne odnese zadka, kar ne moreš kontrolirat oziroma obvladati z volanom-zavorami.

 

Moram preverit koliko je še profila na zadnjih ... na oko med 4 in 5 mm, + malo bolj pobrani robovi.

Za "normalno" vožnjo je to tako ok, ne bo ti hudega, ker ti zraven tudi elektronika pomaga pri stabilnosti zadka.... 👍Naslednje leto pa nove gume na vse 4....👌

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Kaj ste pa danes naredili na svoji mazdi
Napisano
pred 2 urama je Janez007 napisal:

Danes je bila na vrsti M6.

 

image.png

 

Nexenke so gor. :) 

image.png

 

Čiščenje kamenčkov ... prvič in zadnjič zimske GY. Naslednjič ali Dunlop ali Continental.

image.png

 

Med menjavo razpade Hofer momentni ključ... na srečo polovim sestavne dele in sestavim

image.png

Kake Nexenke,sploh ne veš,da imaš Mišelinke.....😂🤣😉👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano
pred 2 urama je Haxballer napisal:

Na koliko priporočate za M3 polniti letne sponzorske NEXEN N'FERA SU4 215/45 ZR18 93W? Vozim po lokalnih, regionalnih cestah, avtocesta samo parkrat letno ... 

Jaz bi poskusil najprej na 2.5,ker toliko je tudi priporočeno pri M3... 👍

Pri 45 presečni nebi smelo pobirat robove.... 😉

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Kaj ste pa danes naredili na svoji mazdi
Napisano
pred 1 uro je Alex napisal:

Po moje je za to gumo vseeno preveč. Ti jo bo pobiralo po sredini. Max.bi jo sam napolnil na 2,6.Več ne. Treutno jih imam napolnjene na 2,5. Se mi zdi najboljši kompromis udobje/performance. 

Bomo vidli kako bo pri 2.7, prej sem tako imel 2.5 kot priporoča Mazda. 👍

 

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Kaj ste pa danes naredili na svoji mazdi
Napisano (urejeno)

Dopolnil Bridgestonke iz 2.5 na 2.7 bara spredaj. Upam, da sedaj ne bo pobiralo zunanjih robov kot jih je prej, zadnje pa ostanejo po starem. 😉

Vožnja ni tako trda kot sem si predstavljal, ker pri 3ki s 45 presečnimi gumami je bila zeeloooo trda.... 😁

(sem enkrat poskusil, ker sem zasledil, da eni tukaj pumpa jo 2.7,2.8 in celo na 3.0 bare) 😳

Popravljeno od Bini
Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano
pred 1 uro je Boss napisal:

Z zaključkom videa se ne strinjam... model pravi, da morajo biti jutra nad 10-11 stopinjah, da se gre v menjavo. Kje je to privlekel bohvedi, ampak problem ni jutro temveč vroč asfalt čez dan. Ko takole zavulkaniziraš zmisko pnevmatiko na vročem asfaltu boš naslednjo zimo se hudoval kako zimske nič ne primejo.

Je točno tako kot praviš in še obraba se extremno poveča....🥴

Lahko dodamo še to,da takih dimenij gum ni veliko in tu je 25€ na gumo ,ne pove pa tega,da je pri 18"tudi 50€ razlike in več.....🤔 Za netatere je 200€-250€ že kar velik znesek.....:nevem:

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano
pred 2 urama je Liuch napisal:

Prispele pnevmatike. Dot 4722. Zadovoljen z Liderjem, kako bo pa s pnevmatikami, bom pa še videl. 

20230320_094223.jpg

TOP guma, ni boljše..... 😉💪👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano (urejeno)

Če bi jaz kupoval bi bila moja prva izbira Hankook, ki so se na testih odlično obnesle, celo bolje od nekaterih premium znamk....,👍

Potem pa Falken, MAXXIS in mogoče Nexen, odvisno je tudi od cene, ker so vse trojne tu, tu po voznih specifikacijah..... :nevem:

Popravljeno od Bini
Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Kaj ste pa danes naredili na svoji mazdi
Napisano
pred 3 urami je godlike napisal:

Moj OCD me pripravi do tega, da vzamem šraufnciger in spucam.

 

Večina me gleda postrani, redko kdo odobrava, ampak morem...

Hvala enako,take pri meni res ne morejo na počitek.....😂

Je pa res,da je bilo za pol lopate šodra....?zmeden?

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano
pred 3 urami je amatej napisal:

To sezono bom moral zamenjati letne gume 225/45 R19 na Mazdi 6. Kakšna ideja kaj kupiti ?

Povej najprej kakšne imaš zahteve in cenovni rang....🤔

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Kaj ste pa danes naredili na svoji mazdi
Napisano (urejeno)

Nisem ga poliral,ker je brez potrebe,sem ga pa notri spedenal u nulo in menjal zimska kolesa za letna.....💪

Zanimivo,koliko šodra je v profilu zadnjih gum.....?zmeden? Ni čudno,da se zadek tako drži ceste v snegu,ko ima pa šoder kar s seboj......😂🤣😉

IMG_20230318_140652.jpg

IMG_20230318_152853.jpg

IMG_20230318_172945.jpg

IMG_20230318_153433.jpg

Popravljeno od Bini
Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Zanimivi oglasi!
Napisano
pred 51 minutami je Janez007 napisal:

Oj Franc, želim ti veliko sreče pri prodaji. Ampak sreča ne bo dovolj.  🙃 😃

 

(Za primerjavo. Včeraj se je prodajala rdeča M3 G100 HB 2018 s pol manj prevoženih za 14.000 €. Danes oglasa ni več.)

 

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=18216304&display=Mazda CX-3

image.png

😳Za poskusit je.... 😊Ima pa tako cifro v glavi za kolk jo bo dal..... 😉

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano
pred 3 urami je godlike napisal:

Točno to. Širina je važna.

 

Ker če je za isti avto 19, 18 ali 17, je premer vedno isti. Če ne bi števel lagal.

Za širino se gre...😉

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano

Po preučitvi 14 dnevne napovedi se bodo naslednji teden na CX-30 menjale odlične Kleberce za povprečne Bridgestonke.....🥴👍

Screenshot_20230316_164546_de.wetteronline.wetterapppro~2.jpg

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Mazda CX-60
Napisano

 

pred 3 urami je MazdaBoy napisal:

Servis pr Selmarju? 😉

Np,salon Selmar😁Sem šel pogledat,če je tale 60tka res vredna tega denarja napram 5tki in ugotavlam,da NE! Je pa res odvisno od tega kaj ti je prioriteta in kako težko daš toliko denarja za avto.....:whatever:

pred 3 urami je Jest napisal:

 

 

Da ne bo tako, kot pri zadnji menjavi, ko si sel na servis s trojko in so te prepricali za nakup CX-30 :D ... 

Brez skrbi,ne rabim tako velik avto,ker mi je še CX-30 skoraj prevelik za vsak dan....😉

pred 3 urami je Senad napisal:

Machine Grey imava midva naročeno 😍

V Celu te že čaka a ne vidiš.....😂😉👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Gume
Napisano
pred 2 urama je SpEkTr napisal:
  Reveal hidden contents

 

Sprobal Nexenke še v dežju in je b.p. Sem šel ene 2 ovinka namenoma mal hitreje, pa še en 90 stopinjski kjer tudi vem, da precej drsi, brez težav. Tako da zaenkrat zadovoljen.

Ne vem zakaj bi dvomili v Nexen gume saj so med boljšimi in kar nekaj bolj znanih znamk je slbših.....🤔😉👍

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

Mazda CX-60
Napisano

Lepa primerjava; (CX5-CX-60) 

                             (38k€-56k€) 

Z lahkoto bi se odločil za CX5 iste barve..... :jupiii:

IMG_20230316_104554~2.jpg

Povezava za deljenje
Deli na druge strani

You do not have permission to view this content.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.