Skoči na vsebino

Računalništvo

Ustvari kratki URL


curko

Priporočeno sporočilo

Toliko se ukvarjate s temi hladilniki in napajalniki, a računalnik vas 99,99 % časa čaka.

 

Glede na današnje zmogljivosti procesorjev jaz zadnja leta vsak PC undervoltam in tako utišam - tudi s tovarniškim hlajenjem. Pa se nikjer ne pozna, če se kaka stran ali dokument odpre 0,01 sekunde počasneje. 😃

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 39 minutami je dvorjan napisal:

Toliko se ukvarjate s temi hladilniki in napajalniki, a računalnik vas 99,99 % časa čaka.

 

Glede na današnje zmogljivosti procesorjev jaz zadnja leta vsak PC undervoltam in tako utišam - tudi s tovarniškim hlajenjem. Pa se nikjer ne pozna, če se kaka stran ali dokument odpre 0,01 sekunde počasneje. 😃

Vse je odvisno zakaj rabis racunalnik. Za sama desktop opravila naceloma niti graficne kartice nerabis. Za kaj bolj resnega pa rabis dober cpu oz. gpu. Video editing, autocad, gaming itd. Kar se pa PSUja tice je pa sploh razred zase. To je glavni in edini vir energije, ki jo dovaja ostalim komponentam v racunalniku. Seveda bos gledal da ima en kup pomebnih zascit itd. Nekako tako, kot gume na avtu. Tudi z avtom nebos vozil rallya, ampak bos imel 80% vozenj po avtocesti naravnost pa usi kupujete neke goodyear, continetal sport in nevem kaj se vse. Lahko pa seveda kupis en no brand poceni PSU pa molis boga da bo use kul. V najboljsem primeru ti samo ksno komponento cez cajt skuri. Poleg tega je se energijsko potraten. Da o udaru strele ne govorim. Zadnje mesece je pri nas mocno grmelo in je strela udarila v neposredno blizino in je skurilo 2 modema, 2 eon boxa od telemacha in NVR od kamer. Racunalnik se je sam od sebe ugasnil (posredovala je zascita na PSUju) in ni bilo z njim nic narobe. Pridejo tehniki iz telemacha in zamenjajo opremo in je cez en teden bila ista zgodba :D. Tudi tokrat se je racunalnik sam od sebe ugasnil (posredovala zascita na PSU). Zej da bi imel nek pocen PSU notri bi v najboljsem primeru samo PSU skurilo. V najslabsem pa ksn GPU (400€), cpu (200€), maticna (150€). Raje ne razmisljam. Situacija je podobna kot fid stikalo v elektricni omarici :)

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 18 minutami je Scr3am napisal:

Racunalnik se je sam od sebe ugasnil (posredovala je zascita na PSUju) in ni bilo z njim nic narobe. Pridejo tehniki iz telemacha in zamenjajo opremo in je cez en teden bila ista zgodba :D. Tudi tokrat se je racunalnik sam od sebe ugasnil (posredovala zascita na PSU). Zej da bi imel nek pocen PSU notri bi v najboljsem primeru samo PSU skurilo. V najslabsem pa ksn GPU (400€), cpu (200€), maticna (150€). Raje ne razmisljam. Situacija je podobna kot fid stikalo v elektricni omarici :)

Tukaj imam spredaj APC-jeve UPSe.

Celo če prebija komponenta, vgasne izhodno vejo.

Pred časom so mi prebijali zvočniki in je vejo ugasnil, tako da se niti PC niti monitorji niso prižgali.

 

PSU mi v vse letih še škode ni naredil. Razen sam sebi.

Tudi Super Flower mi je po 12 letih delovanja zašmelcal. Tavlki kondič je šel. Je bla kar megla.

pred 2 urama je skritikrt napisal:

Nič ne dam na to😉...80+ je "povozil čas"...bolj mi je važen dober test,kvalitetna konstrukcija in certifikat Cybenetics-Platinum in Cybenetics-A (za glasnost).

 

 

Po moje trenutno najboljši kanal za teste napajalnikov...če Seasonic njihove klasifikacije objavi med specifikacijami svojih izdelkov...mislim,da se ni treba okoli tega kaj veliko pogovarjati...

Odličen kanal in vir informacij-zelo priporočam👍 

 

Aja...še to-nič ne jokam za glavnički...tudi test-adapter,nalepka,vezice itd...če nič tega nebi blko priloženo se nebi jezil...to ni važno-napajalnik in kabli pa so....všeč mi je,da so konektorji napajanja plate in CPUja pozlačeni-TOP,in da lahko polpasivni način sam izbiraš😃👍...ni to kar samoumevno v tej cenovni klasi.

Mogoče berem, ko bo trenutni crknil.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 23 minutami je Scr3am napisal:

Kar se pa PSUja tice je pa sploh razred zase. To je glavni in edini vir energije, ki jo dovaja ostalim komponentam v racunalniku.

+1

 

Jaz zmeraj pravim,da je napajalnik najvažnejša komponenta sistema...vse ostalo je manj važno!

 

Sem pa tudi že pisal o mojem prvem napajalniku...takrat leta 2006 še nisem imel nič pojma,in mi je brat predlagal LC-Power Blue Scorpio

Točno ta

WWW.HARD-H2O.COM

Modding y Hardware. Reviews, análisis, foros y noticias de hardware.

 

Pa ni bil lih najcenejši,že komplet modularen...nikoli tih...na začetku ja,a ko si začel kaj delati na PCju k da bi reaktivec vzletal...

In je enkrat samo začelo smrdeti po zažgani izolaciji...3x lahko ugibate.

 

Pa da ti zaradi enega poceni dreka bajta zgori....hvala lepa.

 

Kar pa se zmogljivosti PCja tiče,kar je Dvorjan pisal...malo si miselno "za časom"-danes se CPUji "dovnclockajo" (že za časa Core 2 DUO so se),izklapljajo jedra,ob potrebi pa se tudi overclockajo.

Kaj,ko ga imaš undervoltanega,pa bi rad kaj težjega delal...a imaš več BIOS profilov,da prešaltaš ali kako...al ne delaš nič "težjega"...k z undervoltanim,se bo CPU bolj težko sam "navijal" po potrebi...do ene mere mogoče že🙄...tu nimam nikakršnih izkušenj,a nekako mi ne gre skupaj...

 

Sklepati po svojih potrebah o drugih uporabnikih je pa isto kot  tvoji komentarji v temi elektromobilnosti....k si ti,bi pa drugi tudi morali...

 

A si ti en tak "majhen diktatorček" al kaj😉😄

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 minutami je Scr3am napisal:

Pa kaj je point udervolta ? Ne mi rect temperature oz. glasnost.

Bom rekel pri starejših laptopih,kot je npr.moj Lenovo ThinkPad X-130 z AMD E-450-švoh cpu,a močna grafa...da prišparaš malenkost baterije ko si mobilen,to je to...performance bi naj bil enak...sam kaj pa je ko rata "težko"...ne vem🙄 

 

Mogoče bi pa samo rad,da bi manj elektrike pokurili,da ne bo zmanjkalo za EVje filati😆

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kaj pa je point overclockanega v namizju? Verjetno tut ne delaš tega zarad normalne uporabe PC-ja... Undervoltaš, da ti ne vleče 1.5V in ne greje k prasica, ko je obremenjen ane. Nekaterim ne paše met 90C in poslušat navijanje ventilatorjev, ker nad 65C še vseen ne laufajo glih na 40% RPM. Undervolt v namizju se pa res praktično ne pozna nikjer

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pa kdo ima 90c na full load? Namesto undervolta se potem kupi boljsi hladilnik, ohisje, ventilatorje itd. Na full load pa logicno da bos slisal malenkost ventilatorje. Glede na njegov zapis ga vec ali manj uporablja za desktop opravila.

Pa na full load bos vse druge ventilatorje bolj slisal kot pa cpu fan. Ponavadi folk undervolta tiste res hude cpuje k imajo ze v startu hud TDP in niti vodno hlajenje ne sfolga kej prevec. Undervolta ga pa lih toliko da mu malenkost zniza temperaturo a kljub temu ohrani iste performance. Govoriva seveda o high end cpujih.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@dvorjan

Na family-PCju na B-350 plati z Ryzen 5 1600x (navijaški CPU z 95W TDP),grafo GTX-1060 GamingX samo dva vstopna in en izstopni ventilator Sanyo Denki-SanAce 120 in hladilnikom EKL-Alpenfoehn Brocken-3  na Prime 95 po cca 3/4 ure max temp. 44°C...v IDLE-u cca.25-27°C

To je že za vodno hlajenje neverjeten dosežek,kaj šele za zračno...ne vem,kaj ti tu sanjaš.

Sem ta PC tukaj že predstavil...prelistaj nazaj,in ga boš našel...

Pač če znaš sistem sestaviti z izbranimi in kvalitetnimi komponentami,in če je vse...res vse!!! preštudirano do "ne gre več", pol se ne rabiš ukvatjati z udervoltanjem ali pa navijanjem...pri današnjih komponentah v takem primeru sistem laufa pri vseh scenarijih optimalno...nič tak in onak program,treba tu in tam naštelati itd...

To samo pove,da nimaš preštudiranega sistema...al je neoptimalno sestavljen,al ni tapravi za tvoj profil uporabnika...ali oboje.

 

Moje mnenje.

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

ROTFL

 

Naj ti bo, ker pač ne veš, da sem v življenju sestavil že več tisoč računalnikov, bil drugi na tekmovanju iz optimizacije zagona sistema Windows itd. Še v času, ko so se pojavili prvi SSD-ji sem Windows zbootal v 3,9 sekunde in to z grafičnim uporabniškim vmesnikom, fotografijo na ozadju, medtem ko so ostali bootali črn GUI z mankom pikslov po 6+ sekund ... Boš izmeril, kako hitro se ti trenutno zboota tvoj sistem? 😃

 

Menda bom vedel, kak računalnik potrebujem in kako ga personalizirati za lastne potrebe.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 minutami je dvorjan napisal:

Jah, saj če hitro boota, tudi vse ostalo dela nadpovprečno hitro, mar ne? 😃

Ni res...odvisno...ni rečeno,da vse kar imaš programja na PCju,da zalaufa ob bootanju...pač po potrebi.

Kaj češ stvari laufati v ozadju,če ne rabiš skoz 

Lahko je "lahek"sistem,k hitro boota,pol pa gor en program ala Sony Vegas,k je že pred leti  popapalsam za program minimalno 6GB RAMa..pa mislim,da sedaj že krepko več nuca🤔...in PC "na kolena"...kot rečeno-odvisno.

 

Za to je pa fajn,da je sistem "dinamičen",da je šparaven,a vseeno zmogljiv ko je treba...pač po potrebi.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je dvorjan napisal:

Jah, saj če hitro boota, tudi vse ostalo dela nadpovprečno hitro, mar ne? 😃

Ne bo držalo.

 

Vedno vgasnem quick boot. In podobna sranja. Ko Windows odleti, pa je jok, ko ni interuptov.

Tudi moja plata ima možnost bios zapečt in prideš noter samo s clesr cmos. Pa je potem res hitro. Ampak nisem nor, da ne imel par sekund več za zagon.

 

Underwolting je za mene no go.

 Upam da si Mazde tudi nisi "undervoltat" oziroma 10 konjev odvzel, da manj gre.

Zadeva vedno najlepše in najbolj dolgo dela na stock.

Čr je preveč glasno => bolj močn hladilnik, napajalnik, zvočno izolirano ohišje itd....

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je godlike napisal:

Čr je preveč glasno => bolj močn hladilnik, napajalnik, zvočno izolirano ohišje itd....

+1

 

@dvorjan me prav zanima kakšen CPU in plato si kombiniral z katerim hladilnikom🙄

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.