Skoči na vsebino

Računalništvo

Ustvari kratki URL


curko

Priporočeno sporočilo

5xxx ryzeni pridejo tudi na 95 stopinj med uporabo ko res dela

 

zato je fajn imet neoriginal hladilnik + zna se sam neki navit ko mu ni vroče

 

jaz sem popravil samo krivuljo na grafični preko amd adrenalin aplikacije, da je bolj navpična

 

me ne moti če tuli, pa je tam okoli 60 stopinj pri full loadu

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

AMD Ryzen CPU ne spušča frekvence tako nizko kot Intel (pri mojem i7 8700 iz max 4,6 GHz na 0,7 GHz v idle) Ryzen 7900 pa najnižje okoli 3 GHz ... posledično cca 25 W v idle, medtem ko pri intlu tudi samo 5W ... to pa je razlika potem v tvorjeni toploti in posledično temperaturi (intel v idle dobrih 30 stopinj, AMD okoli 45 stopinj).

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Vem. Samo v koncni fazi so te stopinje kao"problem" samo v nasih glavah. Amd zacne znizevati moc oz. Ima thermal throttle sele pri 95C. Tko da 40-50 C na idle je vse cist normalno. Bolj je pomemben podatek kolk ima stopinj na full load  Da mi pa cpu na idle dela na 5W pa hvala lepa.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Meni je pomembno da je tiho. Če je za to 5-10°C bolj toplo, se mi žvižga. Še nič se mi ni od vročine pokvarlo. Tudi ATi grafična, ki je delala na idle 85°C, full load 95°C.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pa sej glasno sploh ni. Ventilator se "resno" zacne vrteti od 70C dalje. Pri grafi se pa tudi ventilatorji komi vklopijo, ko GPU doseze 60C. Skratka v idle mores biti res pozoren, da slisis ventilatorje. Ponavadi se najbolj slisijo ravno teli ventilatorji k so na ohisju. Sploh teli stock fani k pridejo skupaj z ohisjem in po moznosti se 3 pinski k skos delajo na full speed.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 24. 8. 2024 ob 19:08 je Scr3am napisal:

Vem. Samo v koncni fazi so te stopinje kao"problem" samo v nasih glavah. Amd zacne znizevati moc oz. Ima thermal throttle sele pri 95C. Tko da 40-50 C na idle je vse cist normalno. Bolj je pomemben podatek kolk ima stopinj na full load  Da mi pa cpu na idle dela na 5W pa hvala lepa.

 

Kaj pa manjka, če CPU vse potrebno naredi pri že pri 700 MHz (intel)? Tudi jaz z Mazdo pred semaforjem ne pritiskam na gas in držim 3.000 obratov (AMD), če ni potrebno ... jih je 700 dovolj. :)

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

S katerim software-om pa spremljate temperature, oziroma kater value točno gledate pri Ryzen procesorjih? Jaz sem v HWinfo64 gledal ''CPU (Tctl/Tdie)'', ampak očitno Afterburner meri druge senzorje, ker je razlike 10-15C.
A bi blo v HW bolš gledat CPU CCD1 (Tdie), ker kaže isti temp (nižji) kot Afterburner naprimer?

Najdu sem sicer neko pojasnilo:

According to Martin (HWInfo Author):
"CPU (Tctl/Tdie) in HWiNFO should be the immediate hottest temperature in the entire CPU package, while the CCD (CPU (Tdie)) value covers only the CPU cores of a given Core Complex Die (CCD). Based on our measurements, the CCD value should be closer to AMD Ryzen Master reported temperature. "

 

Bonus vprašanje... 😊 Kater senzor v HWinfo64 upošteva krivulje za ventilatorje, nastavljene v biosu?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je samSimon napisal:

S katerim software-om pa spremljate temperature, oziroma kater value točno gledate pri Ryzen procesorjih? Jaz sem v HWinfo64 gledal ''CPU (Tctl/Tdie)'', ampak očitno Afterburner meri druge senzorje, ker je razlike 10-15C.
A bi blo v HW bolš gledat CPU CCD1 (Tdie), ker kaže isti temp (nižji) kot Afterburner naprimer?

Najdu sem sicer neko pojasnilo:

According to Martin (HWInfo Author):
"CPU (Tctl/Tdie) in HWiNFO should be the immediate hottest temperature in the entire CPU package, while the CCD (CPU (Tdie)) value covers only the CPU cores of a given Core Complex Die (CCD). Based on our measurements, the CCD value should be closer to AMD Ryzen Master reported temperature. "

 

Bonus vprašanje... 😊 Kater senzor v HWinfo64 upošteva krivulje za ventilatorje, nastavljene v biosu?

Jaz tudi uporabljam NZXT cam (nastavitev krivulje) in pa HWinfo. Zej tocn katero vrednost gledam bi moral preveriti, ko se vrnem iz dopusta, ampak neke hude razlike ni. Ce se ne motim je skupna povprecna temperatura na vseh jedrih.Je pa tko ce bos istocasno gledal temperaturo na ryzen master, hwinfo, afterburner bo vedno neko odstopanje. Seveda minimalisticno.

V ingame imam pa afterburner przgan in v zivo spremljam temperature, clock speed, fan speed itd. Tako za CPU, kot za GPU.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Klasika - navaden (ne pro) 

 

WWW.CPUID.COM

HWMonitor for Windows® x86/x64 is a hardware monitoring program that reads PC systems main health sensors : voltages, temperatures, powers, currents, fans speed, utilizations, clock speeds ... The...

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ne bom več nič meril, dans dam kišto iz rok. Sem probu včer še iz firbca NZXT cam, čeprav nimam kontrolerja, ampak temp vseeno kaže. Kaže pa isto kot HWINFO64. Mogoče sem pa v Afterburner gledal drug temp senzor, da je blo 12 stopinj razlike. Kokrkol, laufa vse bp, FPS pa za izvoz. Dans bo en otrok osrečen 😄

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 24. 8. 2024 ob 19:14 je godlike napisal:

Meni je pomembno da je tiho. Če je za to 5-10°C bolj toplo, se mi žvižga. Še nič se mi ni od vročine pokvarlo. Tudi ATi grafična, ki je delala na idle 85°C, full load 95°C.

Sva že dva-tihost je na prvem mestu...če pa mora zares delati,po tem pa seveda "obrati gor",a spet čim manj. Raje trpim višjo temp.,kot pa ropot.

Za to pa pri meni,ker zahtevam tudi performance,nikoli ne bo nek ultra kompakten sistem.

 

 

In pred kratkim "sfukani winsi"...rešil dol,kar sem potreboval...po vsej verjetnosti sfukan en BIOS čip od dveh na matični (Gigabyte G1 Sniper-5 Z-87)...je pred kratkim fejst strela sekala pri nas,tako da sumim,da zna biti kaj na tem🙄...ma bi moral kupiti en star CPU z 1150 socketom,da preverim,k je prepisal nov BIOS z starim,in seveda ne dela z "novim" starim CPUjem...pa je sistem z Core i 7-4790K že tako star,da se mi počasi postavlja vprašanje smiselnosti investiranja oz. "dajanja umetnega dihanja"...

In ker ima vsak rad kdaj tudi kaj novega,sem vgriznil v kislo jabolko,in naročil nove komponente.

 

Gre za "High-End" HTPC,kjer se pogosto "lopatajo" velike količine podatkov,veliko obdelave slik,enkodiranje,konvertiranje videa-filmov BDMV,AVCHD,MKV ipd....obdelava,konvertiranje in predvajanje glasbe (digitalno z HDMI) in seveda vsakdanje surfanje,24/7 torrenti ipd...

NIČ GAMINGA!

 

Star sistem:

LinaLi PC C60B

Seasonic X-650

Gigabyte G1 Sniper-5

I7 4790K

32GB Crucial Balistix ULP

Samsung 850EVO 250GB

Nekaj časa sem imel tudi grafo Sapphire HD 4670 Ultimate-odlična pasivna,pa sem jo podaril žlahtniku,ki jo je bolj potreboval.

Scythe Zipang-2 (močno predelan)

 

Nov sistem:

LinaLi PC C60B

Seasonic X-650...ker dobra roba se ne menja😃

naročil še

Ryzen 9 7900

WWW.AMAZON.DE

 

MSI X670E Gaming Plus Wifi

WWW.AMAZON.DE

 

Crucial T705 1TB (za "C")

WWW.AMAZON.DE

 

Crucial Pro DDR5 RAM 32GB kit (2x16GB) 6000MHz

WWW.AMAZON.DE

 

Kingston NV2 NVMe PCIE4.0 1TB (za "D" za torrente)...kupil že konec Maja za tisti ThinkCentre...pa ga ne prepozna...bo pa drugače koristen....za 54€ TOP

WWW.AMAZON.DE

 

Bom poizkusil z double-tower hladilnikom,ker do sedaj sem večinoma uporabljal top-down-blower hladilnike...in naročil tega (omejitev višine 14cm) za slabih 39€...seveda ga bom predelal na boljši ventilator itd...

WWW.AMAZON.DE

 

Kasneje mogoče še kakšno grafo...mogoče kaj takega

WWW.AMAZON.DE

 

...samo zaradi konvertiranja videa,kjer se zelooooo pozna...vsaj pri starem Intelu se je...mogoče je Ryzen tukaj bolj zadovoljiv da vidim,ko pride,če bo kaj razlike🤣.

 

Za RAMe-razlaga-nisem jemal nekih hitrih,ker se za mojo uporabo najbrž ne bo tako poznalo (nič gaminga)...tistih nekaj % za integrirano grafo mogoče🙄...če bo pa kasneje posebaj grafa,bo pa itak overkill za HTPC.

Sem se pa zavedoma odločil proti Ryzen 7 8700G,kateri je dejansko bolj "HTPCjevski",a na žalost nima podpore za PCIE-5.0...in tukaj tiči razlog za pregrešno dragi Crucial SSD😬...pač-nekje sem moral fasati po denarnici🥺

 

Če pa ima kdo kake pomisleke...ker čisto vsega pa tudi jaz ne vem😂...kar z besedo na dan..sicer je že vse naročeno,a debata je vseeno lahko.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@skritikrt Drugič vpraši, če ma kdo kak socket 1150 proc kje doma, recimo 4690K, pa boš lahk testiru 😄 Mam pa tut Z97 plato, če misliš, da je bios kriv.

Drugač pa si nabral kar ''overkill'' komponente za novga. Dobr, dobr! Poznam še enga entuzijasta, k je T705 vzel ta teden... 😄 Ne bi pa menju ventilatorja na tem Mini Assassinu , ker niti ni glasen, pa sigurno boš krivuljo znižal, da ne bo nikol na 100%, to bo neslišno, brez skrbi. Škoda, da ni mal bolj seksi ohišje, če je že taka žvau, ampak to je sam moje osebno mnenje in okus. 😊 

Glede rama bi lahko vseeno mal bolj pogledu. Tvoja nova plata ma za ta proc 8 modelov Crucial ramov na listi kompatibilnosti, ta tvoj ni med njimi, lahk bo ok, lahk pa problem. AMD-ji znajo bit kar hecni včasih, ko pride do ramov in niti ne priporočajo it nad 6000MHz. Vsekakor bi pa za ta denar dobu CL30 ram 6000, CL48 je kr slabo. Tuki mislm bolj latenco in ne same hitrosti, če me razumeš.

Mal za hec... a si preveru, da ma ta ram tut 2 EXPO profila, al si na blef za AMD kupu ram, ki ma v nazivu INTEL XMP? 😅

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 urami je samSimon napisal:

@skritikrt Drugič vpraši, če ma kdo kak socket 1150 proc kje doma, recimo 4690K, pa boš lahk testiru 😄 Mam pa tut Z97 plato, če misliš, da je bios kriv.

Drugač pa si nabral kar ''overkill'' komponente za novga. Dobr, dobr! Poznam še enga entuzijasta, k je T705 vzel ta teden... 😄 Ne bi pa menju ventilatorja na tem Mini Assassinu , ker niti ni glasen, pa sigurno boš krivuljo znižal, da ne bo nikol na 100%, to bo neslišno, brez skrbi. Škoda, da ni mal bolj seksi ohišje, če je že taka žvau, ampak to je sam moje osebno mnenje in okus. 😊 

Glede rama bi lahko vseeno mal bolj pogledu. Tvoja nova plata ma za ta proc 8 modelov Crucial ramov na listi kompatibilnosti, ta tvoj ni med njimi, lahk bo ok, lahk pa problem. AMD-ji znajo bit kar hecni včasih, ko pride do ramov in niti ne priporočajo it nad 6000MHz. Vsekakor bi pa za ta denar dobu CL30 ram 6000, CL48 je kr slabo. Tuki mislm bolj latenco in ne same hitrosti, če me razumeš.

Mal za hec... a si preveru, da ma ta ram tut 2 EXPO profila, al si na blef za AMD kupu ram, ki ma v nazivu INTEL XMP? 😅

Dejansko sem RAMe tako na hitro kupil,in nisem niti gledal kompatibilnostne liste. Gre za to,da sem porajtal,da je Crucial v primerjavi z ostalimi proizvajalci sorazmerno malo zastopan v listah kompatibilnosti....tudi pri Asusu,Gigabyte-u itd...

Tist čisto osnovni set od Cruciala z osnovnimi 4800MHz pa je pri nas itak dost dražji. ...in ko mi je Amazon ponudil te-preveril ima EXPO...dal v basket in kupil.

 

Sem pri tistem prejšnjem sistemu,k sem ga sestavil za prijatelja...tisti majhen HTPC z Ryzen 7 8700G ugotovil,da je AM5 še eno "veliko delovišče"...skoraj na dva tedna prihajajo novi BIOSi ven....tako,da "delajo na tem"...sem tiste rame moral EXPO izklopiti,da je sploh bil kolikor toliko stabilen sistem...pa vseeno vsake par dni "crash" sistema...

Sedaj je že OK,a se vidi,da je "sveže",in da rabi svoj čas,da se ugotovijo vsi problemi kompatibilnosti....je zmeraj pri novih podnožjih tako bilo,in zmeraj bo...pač,če hočeš najnovejše...

Najbrž bom na začetku itak moraj goniti z osnovnimi 4800MHz...da bi pa sploh kdaj navijal RAMe-še nikoli jih nisem...ne vem,če ima smisel pri mojih potrebah...kar se grafične zmogljivosti tiče-1080p in 4K video mora delati absolutno tekoče,in bo OK...pri starem sistemu je 4K bil že problem...je predvajalo,a ne tekoče-si takoj opazil,da nekaj ne štima...

Tukaj bo že integrirana od Ryzena najbrž čisto nekaj drugega.

Za težje naloge...npr. konvertiranje dveh ur AVCHD 1080p Videa v 1080p AVI in stiskanje na 1/4 je trajalo tudi 10ur ali več pri 100% obremenitvi vseh jeder Intela...tukaj bi moral nov sistem biti čisto nekaj drugega,in tukaj po tem gledati na...ne vem...5% mogoče🙄...

 

Za latence vem...in se ne sekiram za tisto malenkost v hitrosti...za 100€ bo čist OK...ko bodo cene še padle,pa itak lahko poceni nadgradim,če bom mnenja,da bi se izplačalo...bom videl,k pri SSDju je "do daske",CPU po moje tudi ne bom nikoli nadgrajeval,matična mi je itak TOP,ostanejo samo še RAMi in eventuelno mogoče posebaj grafa,če Ryzen nebi zadovoljeval pri video-obdelavi....je pa res,da sem z časom postal fan Crucial-a,kar je tudi del razloga za nakup.

 

Za ventilator...bomo še videli,ker sem ža vse živo doživel...taki in onaki "najboljši" in ne vem kaj,pol pa zmontiraš...in je tih samo ko je na min. obratih,pa še takrat "tiktaka"...(Noctua)...da bi popizdil....tako da,dokler ne slišim nič ne verjamem....po drugi strani mi pa tudi žilica ne bo pustila miru...imam toliko vrhunskih ventilatorjev,da se bom moral malce poigrati.

 

Za LianLi ohišje pa-tak mi je všeč-čisto monolitski design,kot HiFi končna stopnja ipd...pač je v HiFi rack-u...tu so "lučke" in kičarija prepovedane...samo tišina,performance in "black is beautiful"😁

Tukaj ti bo hitro jasno kaj mislim.😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Zaradi Intel paranoje in posledično prehoda na AMD... a se kdo počuti pogumnega in bi ga zanimal kombo 13700K + Strix Z790? Ostane tut DDR5 ram in pa možnost z EK AIO al pa Thermalright Phantom Spirit coolerjem 😅 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 15 minutami je samSimon napisal:

Zaradi Intel paranoje in posledično prehoda na AMD... a se kdo počuti pogumnega in bi ga zanimal kombo 13700K + Strix Z790? Ostane tut DDR5 ram in pa možnost z EK AIO al pa Thermalright Phantom Spirit coolerjem 😅 

Ko bi to kdo bral cca. 10-15 let nazaj🙄...za vsako rit ena palca raste...

 

Jaz pa tačas,ko čakam,lahko že kaj pripravim...ni potrebe po razlagi-slike povedo več kot 1000 besed...

Knipex raztura😃...dobro,da sem pred časom naročil dva ta hladilnika...kot,da bi vedel...in danes še 4 kom.😁 

 

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! 
€13.47 | JEYI M.2 2280 SSD Heatsink, NVMe NGFF Heavy Duty Full Aluminum Convective Heat Sink, Passive Cooler with Fins, 35℃ Decrease Max
https://a.aliexpress.com/_EGVclVj

IMG_20240828_225832.jpg

IMG_20240828_230403.jpg

IMG_20240828_230848.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 50 minutami je samSimon napisal:

Zaradi Intel paranoje in posledično prehoda na AMD... a se kdo počuti pogumnega in bi ga zanimal kombo 13700K + Strix Z790? Ostane tut DDR5 ram in pa možnost z EK AIO al pa Thermalright Phantom Spirit coolerjem 😅 


Tud ce na intelu ostanes

WWW.TECHPOWERUP.COM

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je skritikrt napisal:

Ko bi to kdo bral cca. 10-15 let nazaj🙄...za vsako rit ena palca raste...

 

Jaz pa tačas,ko čakam,lahko že kaj pripravim...ni potrebe po razlagi-slike povedo več kot 1000 besed...

Knipex raztura😃...dobro,da sem pred časom naročil dva ta hladilnika...kot,da bi vedel...in danes še 4 kom.😁 

 

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! 
€13.47 | JEYI M.2 2280 SSD Heatsink, NVMe NGFF Heavy Duty Full Aluminum Convective Heat Sink, Passive Cooler with Fins, 35℃ Decrease Max
https://a.aliexpress.com/_EGVclVj

IMG_20240828_225832.jpg

IMG_20240828_230403.jpg

IMG_20240828_230848.jpg

Pa ti bo tale "hladilnik" sel skozi z grafo? Ali imas integrirano ? Meni ni sans da gre tole skozi. Kot zanimivost imam jaz na m2 ssd disku bequiet hladilnik in nisem opazil nobene razlike med before/after glede stopinj. V idle ima m2 40C med uporabo pa 50C. Ostali 2.5" sata imajo 30-35C. M2 ima visjo temperaturo zaradi svoje lokacije.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

A ni reku, da bo zaenkrat na integrirani, home theatre rack pc? Sicer ma pa še čist spodi en slot, ki mu ga grafika ne ovira. Drugi disk ni 5.0, ma NV2 Kingstona, če se ne motim, tko da mu slot 3 niti lane-ov od grafe ne bi delil na X8 namesto X16. Opcij ima dovolj, čeprov bi biu stock heatsink od plate čist ok. Mam pa tut jst od bequiet MC heatsink na enem disku, pa je razlika v temperaturi res minimalna. Medtem k tale tanov Cruical T705, ki sem ga včeraj montiral in to tistega s priloženim heatsinkom (ki ga praviloma ne morš odstranit), no tole pa je rekorder v disk temperaturah... 60C za šalo v idle. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Verjetno odvisno od pozicije diska? A to si na tower coolerju obrnil fan, da spredi vleče ven? Če maš srečo, ti še intake fan od kište pihlja čez disk. Sej samo, da je pretok, pa je že ok, če se pa vroč zrak notr ujame, v kak žep, potem mogoče se mal bolj greje, sicer pa niskol nisem opažal nekih drastičnih temperatur na teh M.2 diskih, pa sem jih že par različnih preizkusil. Tale Crucial T705 je res zgodba zase.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Od primera do primera različno. Pri meni sem za 90 stopinj obrnil hladilnik procesorja, da povleče zrak skozi spodnji SSD hladilnik, ki ima rebra usmerjena po krajši stranici. SSD 970 EVO PLUS se kar greje, prej okoli 60 stopinj, sedaj okoli 45 stopinj (segrel sem ga tudi že na 83 stopinj ... brez hladilnika na nekem starejšem računalniku z leta 2016, ko matična plošča še ni imela toliko dvignjene reže za m.2 diske, za boljšo zračnost). Na procesorju zaradi 90 stopinskega obrata ventilatorja-hladilnika kakšne bistvene razlike v temperaturi nisem opazil, tudi ne, ko sem imel nanj namontirana 2 ventilatorja (spodaj in zgoraj).

 

Če crkne SSD (podatki) je veliko huje - najhuje, kot če crknejo ostale komponente (matična, procesor, ... karkoli ...). Zato imam rad, da je relativno hladen. :) 

 

Se pa trenutno ubadam s problemi, ki so nastali, ko sem včeraj kleknil pred vsiljevanjem nadgradnje in z Windows 10 šel na Windows 11

 

Včeraj me je razjezilo, da ni več možnosti prestavitve opravilne vrstice, kot je bilo to pri prejšnjih windowsih. Se je dalo 2 leti nazaj s posegom v register, sedaj pa niti to ne več - namreč navajen sem bi na pokončno opravilno vrstico na desni, ker je monitor nizek in širok.

 

Danes pa sem želel prenesti slike s telefona S21 na računalnik. Pri Win 10 je šlo brez težav, v raziskovalcu se je pojavil telefon z vsemi mapami ... Pri windows 11 se telefon poveže, ne vidim pa nobene vsebine. Po raziskovanju obstaja neka varianta USB nastavitev na telefonu v razvijalskem načinu, vendar mi je služba ta način zablokirala in ga ne morem preizkusiti ....

 

 

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Glede na to da delam 40k na leto ne vem če je ravno računica za dinota Drugače pa me je nekdo očitno prehitel in kupil avto pred mano.   Hvala za nasvete, uporabno za naprej.
    • Evo v dveh tednih narejenih skoraj 1000km z "novim"avtom; Tipo SW, bencinar brez turbine, 1.4, 95konjev,letnik 2020.   Mogoče ni ravno neposredni konkurent Xsare Picasso katero je nasledil, ampak ker je kupljen z enakimi potrebami (čimveč preprostega avta za čimmanj denarja), bom tekom "testa" namenoma vlekel vzporednice z XP.    Najprej minusi;   Avto je len. 95konjev brez turbine v avtu težkemu 1355kg... V mestu zelo živahen, na AC pa traja da prideš do 130kmh. Prehitevanja na regionalkah;pozabi. Višnjegorski klanec; če ga napades z 140kmh,je na vrhu dobrih 110kmh. Ampak ok, računaš s tem in si vzameš čas. Xsara je bila bolj poskočna.   Prestave so smešno kratke. Četrta prestava ima pri 50kmh 2000obratov , indikator prestavljanja pa sitnari da dam prestavo višje (verjetno je isti indikator za dizla)... Avto ima sicer 6prestav. S tem da na indikatorju ne vidiš v kateri prestavi si. Prva in druga sta pa praktično samo za premik iz mesta. Ok,se navadiš. Xsara je bila bolj intuitivna za vožnjo.   Oprema; ok, to bo nehvaležno ker gre za osnovno opremo in je logično da je avto oskubljen,ampak.... Ogledala niso ogrevana (ampak kapljice lepo polzijo z njih), so pa električno pomična, itak šipe zadaj so na roko, tempomata ni (mi manjka-v Xsari je bil), volan je plastičen in po 90t km lepo zgonjen, tipk za radio ni na volanu, voznikova šipa ima pomik z enim pritiskom v obe smeri, sopotnikova zgolj navzdol, predal pred sopotnikom ni osvetljen ter nima nikakršnih malih predalčkov ter na hrbtišču sedežev ni žepov , 12v vtičnica je v celem avtu zgolj ena, AUX vhoda ni (pogrešam),je pa USB, blutut -(kaj je že to ?), parkirni senzorji so zadaj ampak so zgolj trije in temu primerno zahtevajo previdnost. Luči precej slabo svetijo (z izjemo meglenk ki svetijo v ovinek in zelo pomagajo). Zadnjo meglenko lahko prizigaš neodvisno od prednjih (top), noro pogrešam ledveno nastavljanje sedeža. Vzglavniki so 4je (!!!). V voznikovem senčniku ni ogledala, v sopotnikovem je neosvetljen. Xsara je bila pač pred časom.   Plusi: Avto je prostoren. Zelo. Malo ga zmanjka v sirino zadaj ampak prostora za noge zadaj je v izobilju. Daljši je od golfa7 karavan (zanimivo).   Ergonomija: vrhunska. Vse pri roki, nastavitev volana in sedeža je top. Le ledvenega dela se ne da nastaviti. Vzglavniki (vsi 4je 🙄) top. Daleč pred xsaro .   Udobje: super. Avto lepo plava ampak je vseeno precej zabaven za vozit. Edini minus gre na račun trde obloge vrat. Potovalni računalnik je vrhunski; dvosmeren, TRIP A in TRIP B. Ima celo kazalec temperature olja (ne,ni pomota ) in koliko fila akumulator (me ne gane). Opora za desno roko je taka kot mora biti; nastavljiva v vse smeri a vseeno ne v napoto in z velikim predalom. Uporaben predal pred menjalnikom in uporabno odlagališče za 2pločevinki. Vsaka vrata imajo uporaben predal. Meglenke  lepo svetijo v ovinek. Sopotnikov airbag se lahko izklopi brez obiska servisa, avto je tih, le bočni veter ga zna malo opomniti da so gume le 15col. Xsara se lahko skrije.   Opora za levo nogo je super,menjalnik poveden in pri roki (svetlobna leta pred xsaro), volan ravno prav mehak. Ob vklopu "City funkcije"je že premehak.   Največji plus; prtljažnik: dvojno dno, ki se dvigne in ostane v tem položaju. Rolo nastavljiv v dveh dolžinah da lahko ob delno zaprtem roloju dvigneš omenjeno dvojno dno. Ravno dno, pravokotne oblike z dvema predaloma ob strani. Na vsaki strani lučka (a lahko eno lučko raje v predal pred sopotnikom?). V dnu pravo rezervno kolo (simple is the best) in orodje. Milijon let pred Xsaro kar se tega tiče.   ESP se da ugasniti pri katerikoli hitrosti, prav tako kot stop&start sistem. Ob ponovnem vžigu se prižgeta. Tudi pri dnevnih lučeh so zadaj prižgane luči (super).   Čepa na luknji za tankanje ni. Neka dihtunga kot pri starih Meganih (pa verjetno še kje). Se roke ne umažejo na avtu, ampak zgolj na ročki. Vratca ostanejo odklenjena tudi pri zaklenjenem avtu (čudno, ampak pri vseh je tako). Klima je ročna in zelo glasna, šobe ventilacije se lepo usmerjajo in so zmožne posamičnega zapiranja (zakaj je to nekje nemogoče ?).   Mogoče se zdi da sem avto skurcal, ampak meni je všeč. Verjetno se ob vsem tem bolj vidi kako razvajeni smo postali. Večina minusov bi izpuhtela ob izbiri boljše opreme ali močnejšega motorja, ampak mi je všeč, da je še 4leta nazaj Fiat ponujal avto ki je bil v osnovni opremi namenjen manj zahtevnim kupcem in kot tak konkurent Rapidu, Peugeotu 301&co in Dacijam, v boljših opremah pa je konkuriral Meganu &co ter imel recimo povsem drugačno armaturno ploščo. Osnova je pač super; prostoren, tih in z dobro ergonomijo.   Poraba zadnjih 800km po BC 5,8l ter 6,1 preračunano na roke. Z zimskimi gumami ter vkopljeno klimo.    Napake v 90t km: 2žarnici in 1končnik.   Aja.... Če bo kakšen Tipo blendal... Mogoče pomotoma. Ročka je neumna in je skoraj nemogoče dati žmigavec brez da na kratko poblendaš. Z enim premikom ročice pa smerniki utrionejo 5x in ne zgolj 3x 😂
    • Vzemi 15k in adijo👍, in vzame ti 5min časa...tako zbitega ne bos prodal za 6k da bi iz tega zaslužil...in zajebaval se bos z šveroti....dolgo časa nazaj mi je klepar/mehanik razlagal, da avto kjer so sli airbagi ven ni za kupovat...nikoli ni vec isto👍
    • Hčerka je bila s trojko pred dobrim tednom na Interclass… takrat je še bil tam… saj je on urejal papirologijo…Upam, da informacija ne drži… ;( 
    • Avto je očitno vreden še okoli 2.500 € (15.000-2.500=12.500, 10.000+2.500=12.500).    15.000 € po mojem ne bi dobil na trgu niti za stanje pred karambolom. 5.000 pa tam tam za razbitega.  
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.