Skoči na vsebino

Računalništvo

Ustvari kratki URL


curko

Priporočeno sporočilo

Ko sem jaz kupoval dalnjega 2010/11 red-a še ni bilo.

Black je imel edini 5 let garancije. Tudi v strežnikih so se ful uporabljali. Smo jih in smo jih firmam prodajali. Dejansko so to vsi to imeli kot alternativo dražjim skazi diskom (malo počasnejši, pol cenejši).

 

Sem pa gledal (tolko me je ta tema prisila), da je po testih trenutno Ironwoolf boljši kot WD red.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

She's alive

😃

Včeraj sem se še malce ukvarjal z HTPCjem...toliko,da sem posodobil BIOS (prvič po principu "brez RAMov in CPUja" na flash gumb)...zalaufal,Winse gor,gonilnike...

In RAM-i delajo BP...osnovni profil je 5200MHz...ko je bilo vse posodobljeno pa sem vklopil EXPO profil-2 z 5600MT/s 46-45-45 in dela BP...seveda nisem še obremenjeval,k sem šel spat,a tudi to še bo...

Bom preizkusil tudi EXPO profil-1 z  6000MT/s 48-48-48,samo,da vidim,kako stabilni so...

 

Toliko o RAMih,ki jih ni na kompatibilnostni listi...

 

Za 100€ 2x16GB set-bomba👍

IMG_20240905_211631.jpg

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Scr3am napisal:

Ena izmed bolj pomembnih funkcij pri plati je ravno ta bios flash button :).

Ko sem nekdaj sestavljal nov "family-pc" sem "brick-al" čist novo MSI B350 PC-Mate...ker ni imela flash button, in se je med posodobitvijo "obesila"...sem pustil od vecera,pa do naslednjega dne,pa nič🙄...sem takoj vedel,kaj bo,ko vzamem strom🤕....samo še za v kanto.

Nato kupil MSI B450 A-Pro za cca.5€ več,ki to ima...in še danes dela.

Enkrat se nafukaš,pol pa nikoli več...zame-kot pišeš-važna funkcija...brez tega zame "no-go".

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Vsi gonilniki gor,itd...pa sem šel testirati Cruciala....adijo pamet😲

Prvi štirje rezultati so po profilu "real world performance",ostali trije pa "peak performance"

Sem spustil tudi z 5x (kjer poda povprečje) in 1x....z 1GB in 32GB

 

Capture 3.jpg

Capture 2.jpg

Capture.jpg

Capture 4.jpg

Capture 5.jpg

Capture 6.jpg

Capture 7.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 26 minutami je TBA napisal:

s svojim 5 let starim sem čisto zadovoljen :)

null

image.png

Za 5 let starega-TOP👍 

 

Ne,da bi nucal,k itak bo 99% v IDLE-ju...pa sem vseeno dal tistega  poceni 1TB Kingston-a NV2 k bo samo za torrent fajle namesto v četrti M.2 slot v drugi slot,kjer je navezan direkt na CPU preko PCI-e 4.0  (slot 3 in 4 sta preko chipseta)...in spustil test-evo rezultati...mal je razlike😆 

Predvsem mi je to sedaj zanimivo,kam smo z SSDji prišli...kako drago je to nekdaj bilo,in kaj lahko pričakuješ za cvenk.

Za 1 tera M.2 SSD za 54€ (Amazon)...z to brzino...

Za 212€ pa,da ne gre bolje...zanimivo🤔

Capture 9.jpg

Capture 8.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ni razlike, ker ima ta tvoj m2 kljub temu, da je 4.0 write and read speed 3.500/2.800MB/s. To so hitrosti za 3.0. Moj samsung 980 3.0 ima recimo 3500/3000 write/read speed. Imam pa tudi samsung 980 PRO 4.0. No tisti ima pa 7000/5000 hitrost in jo lahko doseze samo na 4.0 slotu. Seveda bo delal tudi na 3.0, vendar ne s taksno hitrostjo :).

Kar se pa crucial tice pa itq petarda, ampak je pa tudi cena "muška". Sedaj ali odtehta 220€ za taksen SSD. Meni osebno ne, ker ne vidim kje bi potreboval taksno hitrost. Sem kupil pol leta star samsung 980 PRO (4.0) za 50€ in je zame top v primerjavi s price/performance.
Doma imam isto 1GB linijo. Ali jo potrebujem? Definitivno ne. Imam jo pa zato, ker moja dela na telemachu in je -50%.  Je pa vse seveda odvisno od posameznika in njegovih potreb :)

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Rabljeno in novo ne moreš primerjati...drugače pa imaš prav...so hitrosti za 3.0,samo cena po GB je tudi top, kar pa je bil glavbi razlog za nakup...ne rabim za sejanje in dolvleko hitrosti. Sem testiral čisto iz firbca,k me pač zanima tematika,in da vidim,kje v napredku trenutno smo.

 

Za Cruciala pa...najbrž res overkill...a ker ga ne mislim menjati,dokler sistem ne bo škripnil,sem pač vzel najhitrejše kar plata še podpira...in to je pač ta SSD🙄...če bi bil 300-400€, ga najverjetneje nebi vzel...isto kot tudi nisem gledal dražjih Ryzenov, in sem bolj gledal na max.TDP.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

So pa pomoje sli SSDji spet mal gor. Takole sem kupil eno leto nazaj za en drug pc k sem ga sestavil.

 

Screenshot_20240908_150634.jpg

 

Par dni nazaj sem pa dobil ohišje za m2 disk in imas hiter prenosni disk.

 

IMG_20240829_202845.jpg

 

IMG_20240829_203119.jpg

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Scr3am napisal:

So pa pomoje sli SSDji spet mal gor. Takole sem kupil eno leto nazaj za en drug pc k sem ga sestavil.

 

Screenshot_20240908_150634.jpg

 

Par dni nazaj sem pa dobil ohišje za m2 disk in imas hiter prenosni disk.

 

IMG_20240829_202845.jpg

 

IMG_20240829_203119.jpg

Lahko daš link ker točno ohišje?...bom rabil za prenos sistema na večji SSD,pa je fajn,če imaš že izkušnje kako funkcionira itd...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz sem ga vzel preko amazano, saj je trenutno v akciji za 25€. Redna cena (aliexpress) je 30€. Je pa 10Gbps in podpira do 4TB. Poleg dobis dva kabla in sicer klasicen type C to A in pa type c to type c. Z ugreen znamko do sedaj se nikoli nisem bil razocaran in imajo res kvalitetne zadeve.

V kolikor bi zelel imeti cim manjsi SSD imas opcijo kupit tudi m2 2230 ssd in pa ohisje.

 

WWW.AMAZON.DE

 

 

m2 2230 ssd

 

WWW.AMAZON.DE

 

Popravljeno od Scr3am
  • Všeč 2
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Majhen "update" pri HTPCju...mogoče bo za koga zanimivo...ker ni klasično ohišje,je čisto drugačni tok prezračevanja,in seveda Thermalright hladilnik piha proti zadnji steni nad izhodi,kar pa ni optimalno.

In sem študiral,kako bi lahko hladilnik za 90° obrnil,da bi bil tok zraka od obeh ohišnih ventilatorjev,čez CPU-hladilnik,hladilnike SSDjev proti napajalniku (SeasonicX-650 je v hibrid modusu), in proti izpušnem ventilatorju...torej gledano od spredaj z desne proti levi.

In pri Funtech-u najdem AM5 mounting kit-B

FUNTECH.SI

Specializirana spletna trgovina s profesionalno računalniško opremo, gamersko opremo in zabavno...

Sicer ni namenjen mojemu hladilniku,a sem sklepal,da bo vsaj primeren za "modifikacijo z bormašinco",če že ne "od prve"🤔.

In včeraj končno dobil ta kit...in kaj naj rečem...paše...a je bilo treba malce na silo z primežem stisniti okvir,ker sta vijaka od prečke hladilnika lih za cca.1mm bolj narazen...enega privijačiš,drugega pa ni šanse...a sem zrihtal😅💪.

Celo pašejo vijaki,ki so hladilniku priloženi,da sem z njimi od spodaj privijačil hladilnik na okvir, in šele nato vse skupaj z štirimi vijaki "backplate" od podnožja na plato...je šlo presenetljivo enostavno😃.

In na sliki končna postavitev-vse je optimalno prevetreno od desne proti levi.

 

Sem pa preizkusil tudi EXPO profil-1 na 6000 MHz...dela BP😊 

 

A še ni konec...na vrsti so napori v smeri utišanja...alubutila imam več kot dovolj (kogar zanima glej 

Rabim pa še akustično peno in filc...kot zmeraj se bom obrnil na Orange Audio...da vidim,kako bo ratalo🤔

IMG_20240909_141901.jpg

IMG_20240909_175540.jpg

IMG_20240909_181620.jpg

IMG_20240909_181803.jpg

IMG_20240909_103853.jpg

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 53 minutami je godlike napisal:

Ko vidim WD green me srh spreleti ostalo pa super 👍

Ta je star k zemlja z enga PCja z odpada😄...1TB😃...je bil do sedaj za torrente,pa lopatam fajle dol na SSD.

Pod njim pa 4TB Seagate iz zunanjega Intenso...je nekaj škripnilo na platinci ohišja,pa sem ga dal za notranjega...bo tudi treba počasi pospraviti v omaro🙄

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sam en tak medklic... kaj hudiča rabte tolk shrambe? Mislim, k da si internet bekapirate. Ne vem, če mam sam za 500GB podatkov, ki so mi pomembni. :nevem:

  • Všeč 3
  • Haha 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Moram pa priznati...zmeraj kupujem HDDje od Seagate...pa sta mi dva 2TB in en 500GB škripnili..mogoče še kakšen,pa se ne spomnim,k imam toliko tega...

Ta WD-Green...ne vem več,a sigurno kakih 7 let ali več 24/7/365...in BP🙄...sem k sem ga vzel na deponiji...če se že gremo ekologijo,bomo reciklirali😁...le reparticioniral,formatiral in pregledal z HDD-Regeneratorom (zelo priporočam)...evo,in je leeta delal BP🧐

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 22 minutami je Boss napisal:

Sam en tak medklic... kaj hudiča rabte tolk shrambe? Mislim, k da si internet bekapirate. Ne vem, če mam sam za 500GB podatkov, ki so mi pomembni. :nevem:

Nisem samo audiofil,ampak tudi videofil...vecinoma 1080p BluRay-i nestisnjeni (vse BDMV-AVC),olupljeni z najboljšim večkanalnim ali stereo ali oboje zvokom.

To so datoteke po enem filmu velikosti 20GB+...večina 35-45GB ali več,pač odvisno od filma.

4K je pa še več...

Cca.500GB je družinske foto in videografije (Canon HF-S100 in Fuji X-10).

Cca.4TB je FLAC in HD-FLACov,cca. 1,5TB MP-3

Cca.2TB pa malo mešano,nesortirano,"nekonvertirano" ipd...

In vse dvojno,važnejse trojno...se nabere🤔

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Našel na emailih,k sem kolegu pošiljal...to je malo več kot polovica videoteke...UHD-ja (4K) je tukaj bolj malo...

To je samo na enem 16TB HDDju😅

 

Malo za lušte delati😉

Capture 1 (2).jpg

Capture 2 (1).jpg

Capture 3.jpg

Capture 4.jpg

Capture 5.jpg

Capture 6.jpg

Capture 7.jpg

Capture 8.jpg

Capture 9.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 10. 9. 2024 ob 10:23 je skritikrt napisal:

Rabim pa še akustično peno in filc...kot zmeraj se bom obrnil na Orange Audio

Včeraj naročil,danes že prišlo-še enkrat pohvale na Orange Audio-tip je res ažuren-sem že nekajkrat pri njemu kupoval,in zmeraj BP,TOP roba,OK cene itd...res priporočam😃👍

 

In ker imam alubutila https://www.orangeaudio.si/stp-black-gold od projekta a Mazdin woofer še več kot dovolj (takrat sem vzel 5 panelov-sem vedel,da bom še potreboval🙄),sem naročil samo še valovito peno https://www.orangeaudio.si/stp-biplast-wave-25 in 1cm "filc" https://www.orangeaudio.si/izolacija-stp-acoustic-felt-10-mm

Oba sta tudi samolepilni in veliki 100x75cm,torej za PC kar "orng količina...bo dovolj še najmanj za 10 PCjev🧐.

Bo mogoče kdo rekel,da ne,a priporočam "ne premalo",kot tudi "ne preveč" izolacije,ker pri preveč izolacije lahko veliko izgubiš na odvajanju toplote preko samega ohišja.

Seveda,če je ohišje plastično,nima veze,pri kovinskem,in pri PCjih,ki so optimirani na tihost,pa efekt ni zanemarljiv.

 

Mogoče še priporočilo za tiste,ki bodo prvič poizkušali utišati sistem-tale "starter set" je zelo priporočljiv.

https://www.orangeaudio.si/silentcoat-damping-starterset

Je dovolj najmanj za 2-4 PCjev. Jaz sem ta set že pred leti uporabil,in ga toplo priporočam-cena je TOP,kvaliteta pa tudi!

Je pa res,da sestavim najmanj enega-dva PCja na leto...pač za prijatelje in kolege...in seveda zmanjka,in za to nakup  večje količine...bo vse "šlo"...če pa ne,bom pa po pretečeni garanciji nabasal v Mazdo😄

 

IMG_20240911_120542.jpg

IMG_20240911_120630.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 urami je Scr3am napisal:

Naročil nov monitor 👀.

Kaj...a je zmanjkalo baterije v tipkovnici?😂 

Jaz "romane" pišem,ti pa 3 besede...tipkaj,da se bo kadilo...vse nas zanima...cena,kje kupil,za kaj nov monitor,a je stari crknil,priključki,format,ločljivost,svetilnost,a še kavo skuha,a se avtomatsko ugasne,ko so "otrokom neprimerne vsebine"......vse napiši!😁

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Haha. S starim ni nic narobe, ampak ze nekaj cajta gledam, da bi ga zamenjal in da bi sel na visji "refresh rate", namrec ta trenutni ima samo 75hz (asus). Mal je bila dilema ali vzeti 1080p 240hz ali 2k 180hz. Glede na to, da imam GPU za 2K sem potem vzel se monitor z 2k resolucijo :). Pa najvecji preskok glede hitrosti osvezevanja je ravno iz 60 na 144hz od 144hz dalje je sicer boljse, ampak ni tolk razlike kot med 60-144hz. Sta pa obadva 27", ker vecjega/manjsega nocem in pa obvezno raven zaslon.  Curved mi ne pase :). Svetilnost je 450 cd/m kavo pa zaenkrat se boljsa polovica skuha 😁. Narocil pa preko amazona.

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B0CTXW2VB7?ref=ppx_pt2_mob_b_prod_image

Popravljeno od Scr3am
  • Všeč 1
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Glede na to da delam 40k na leto ne vem če je ravno računica za dinota Drugače pa me je nekdo očitno prehitel in kupil avto pred mano.   Hvala za nasvete, uporabno za naprej.
    • Evo v dveh tednih narejenih skoraj 1000km z "novim"avtom; Tipo SW, bencinar brez turbine, 1.4, 95konjev,letnik 2020.   Mogoče ni ravno neposredni konkurent Xsare Picasso katero je nasledil, ampak ker je kupljen z enakimi potrebami (čimveč preprostega avta za čimmanj denarja), bom tekom "testa" namenoma vlekel vzporednice z XP.    Najprej minusi;   Avto je len. 95konjev brez turbine v avtu težkemu 1355kg... V mestu zelo živahen, na AC pa traja da prideš do 130kmh. Prehitevanja na regionalkah;pozabi. Višnjegorski klanec; če ga napades z 140kmh,je na vrhu dobrih 110kmh. Ampak ok, računaš s tem in si vzameš čas. Xsara je bila bolj poskočna.   Prestave so smešno kratke. Četrta prestava ima pri 50kmh 2000obratov , indikator prestavljanja pa sitnari da dam prestavo višje (verjetno je isti indikator za dizla)... Avto ima sicer 6prestav. S tem da na indikatorju ne vidiš v kateri prestavi si. Prva in druga sta pa praktično samo za premik iz mesta. Ok,se navadiš. Xsara je bila bolj intuitivna za vožnjo.   Oprema; ok, to bo nehvaležno ker gre za osnovno opremo in je logično da je avto oskubljen,ampak.... Ogledala niso ogrevana (ampak kapljice lepo polzijo z njih), so pa električno pomična, itak šipe zadaj so na roko, tempomata ni (mi manjka-v Xsari je bil), volan je plastičen in po 90t km lepo zgonjen, tipk za radio ni na volanu, voznikova šipa ima pomik z enim pritiskom v obe smeri, sopotnikova zgolj navzdol, predal pred sopotnikom ni osvetljen ter nima nikakršnih malih predalčkov ter na hrbtišču sedežev ni žepov , 12v vtičnica je v celem avtu zgolj ena, AUX vhoda ni (pogrešam),je pa USB, blutut -(kaj je že to ?), parkirni senzorji so zadaj ampak so zgolj trije in temu primerno zahtevajo previdnost. Luči precej slabo svetijo (z izjemo meglenk ki svetijo v ovinek in zelo pomagajo). Zadnjo meglenko lahko prizigaš neodvisno od prednjih (top), noro pogrešam ledveno nastavljanje sedeža. Vzglavniki so 4je (!!!). V voznikovem senčniku ni ogledala, v sopotnikovem je neosvetljen. Xsara je bila pač pred časom.   Plusi: Avto je prostoren. Zelo. Malo ga zmanjka v sirino zadaj ampak prostora za noge zadaj je v izobilju. Daljši je od golfa7 karavan (zanimivo).   Ergonomija: vrhunska. Vse pri roki, nastavitev volana in sedeža je top. Le ledvenega dela se ne da nastaviti. Vzglavniki (vsi 4je 🙄) top. Daleč pred xsaro .   Udobje: super. Avto lepo plava ampak je vseeno precej zabaven za vozit. Edini minus gre na račun trde obloge vrat. Potovalni računalnik je vrhunski; dvosmeren, TRIP A in TRIP B. Ima celo kazalec temperature olja (ne,ni pomota ) in koliko fila akumulator (me ne gane). Opora za desno roko je taka kot mora biti; nastavljiva v vse smeri a vseeno ne v napoto in z velikim predalom. Uporaben predal pred menjalnikom in uporabno odlagališče za 2pločevinki. Vsaka vrata imajo uporaben predal. Meglenke  lepo svetijo v ovinek. Sopotnikov airbag se lahko izklopi brez obiska servisa, avto je tih, le bočni veter ga zna malo opomniti da so gume le 15col. Xsara se lahko skrije.   Opora za levo nogo je super,menjalnik poveden in pri roki (svetlobna leta pred xsaro), volan ravno prav mehak. Ob vklopu "City funkcije"je že premehak.   Največji plus; prtljažnik: dvojno dno, ki se dvigne in ostane v tem položaju. Rolo nastavljiv v dveh dolžinah da lahko ob delno zaprtem roloju dvigneš omenjeno dvojno dno. Ravno dno, pravokotne oblike z dvema predaloma ob strani. Na vsaki strani lučka (a lahko eno lučko raje v predal pred sopotnikom?). V dnu pravo rezervno kolo (simple is the best) in orodje. Milijon let pred Xsaro kar se tega tiče.   ESP se da ugasniti pri katerikoli hitrosti, prav tako kot stop&start sistem. Ob ponovnem vžigu se prižgeta. Tudi pri dnevnih lučeh so zadaj prižgane luči (super).   Čepa na luknji za tankanje ni. Neka dihtunga kot pri starih Meganih (pa verjetno še kje). Se roke ne umažejo na avtu, ampak zgolj na ročki. Vratca ostanejo odklenjena tudi pri zaklenjenem avtu (čudno, ampak pri vseh je tako). Klima je ročna in zelo glasna, šobe ventilacije se lepo usmerjajo in so zmožne posamičnega zapiranja (zakaj je to nekje nemogoče ?).   Mogoče se zdi da sem avto skurcal, ampak meni je všeč. Verjetno se ob vsem tem bolj vidi kako razvajeni smo postali. Večina minusov bi izpuhtela ob izbiri boljše opreme ali močnejšega motorja, ampak mi je všeč, da je še 4leta nazaj Fiat ponujal avto ki je bil v osnovni opremi namenjen manj zahtevnim kupcem in kot tak konkurent Rapidu, Peugeotu 301&co in Dacijam, v boljših opremah pa je konkuriral Meganu &co ter imel recimo povsem drugačno armaturno ploščo. Osnova je pač super; prostoren, tih in z dobro ergonomijo.   Poraba zadnjih 800km po BC 5,8l ter 6,1 preračunano na roke. Z zimskimi gumami ter vkopljeno klimo.    Napake v 90t km: 2žarnici in 1končnik.   Aja.... Če bo kakšen Tipo blendal... Mogoče pomotoma. Ročka je neumna in je skoraj nemogoče dati žmigavec brez da na kratko poblendaš. Z enim premikom ročice pa smerniki utrionejo 5x in ne zgolj 3x 😂
    • Vzemi 15k in adijo👍, in vzame ti 5min časa...tako zbitega ne bos prodal za 6k da bi iz tega zaslužil...in zajebaval se bos z šveroti....dolgo časa nazaj mi je klepar/mehanik razlagal, da avto kjer so sli airbagi ven ni za kupovat...nikoli ni vec isto👍
    • Hčerka je bila s trojko pred dobrim tednom na Interclass… takrat je še bil tam… saj je on urejal papirologijo…Upam, da informacija ne drži… ;( 
    • Avto je očitno vreden še okoli 2.500 € (15.000-2.500=12.500, 10.000+2.500=12.500).    15.000 € po mojem ne bi dobil na trgu niti za stanje pred karambolom. 5.000 pa tam tam za razbitega.  
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.