Skoči na vsebino

Računalništvo

Ustvari kratki URL


curko

Priporočeno sporočilo

Bo mogoče za koga zanimivo oz. uporabno-z Aliexpressa naročil USB-C adapter za polnjenje-napajanje laptopa.

 

Idejo imam z tega kanala👍-od 8:50 naprej.

 

 

Zadevo sem vzel za svoj stari Lenovo Thinkpad X-130E,ki ga imam za "posebne naloge" (popravljanje sektorjev na HDDjih ipd.)...in ker je nekdaj šel kabel napajalnika,k sem ga nato moral flikati...in itak "veliki cegel" od napajalnika....

 

Tako pa z tem adapterjem,+ z Xiaomi 65W GAN polnilcem

MI-STORE.SI

Majhen, a zmogljiv polnilecHitri polnilnik Xiaomi Mi 65 Watt z GaN Tech je izjemno zmogljiv polnilnik, ki bo vse vaše naprave v kratkem času...

Dela BP😃👍

 

Tukaj kupil

https://www.aliexpress.com/item/1005004146579668.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.31101802I0PIYk

 

Priporočam.

 

IMG_20240606_215738(1).jpg

IMG_20240606_215205(1).jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Namizni čarunalnik me občasno fajn podjebava in nervira, po vgrajenem novem hard disku, novih Winsih in seveda MS Officeu in ostalih programih.

 

Če je kdo že imel podobne simptome in bo znal kaj pomagati ali pa vsaj sumite kaj bi lahko bila težava, hvala! :)

 

Skratka, v neki točki vrag zablokira, ponavadi ko odpiram neko dodatno spletno stran ali pa MS Word, Youtube, skratka vedno v fazi ko nekaj na novo odpiram, on zmrzne, brez pravila, včasih cel dan obratuje brez težav, včasih že po nekaj klikih in moram potem resetirat celotno zadevo, ker takrat umreta tako miška, kot tudi tipkovnica.

 

Idealno bi bilo, če se vsaj kam shranjujejo napake, tako kot pri avtomobilih ko se vklopi neka lučka, katera pomeni določeno težavo in jo kasneje lahko s testerjem odčitaš in razbereš.

 

Verjetno kaj takšnega na domačem osebnem računalniku ne obstaja, ali pa vsaj jaz nisem toliko vešč?

 

Windows imam 10, original, prav tako MS Office, ki so licenčni.

 

V pričakovanju, da v naslednjih nekaj klikih ponovno zmrzne tole čudo, vas lepo pozdravljam in se zahvaljujem za morebitne uporabne odgovore! :)

P.S. testiral sem že različne miške in tipkovnice, pa težava ni v nobeni kombinaciji, da bi izginila, torej ne more biti težava ne v eni ne v drugi zadevi, testiral sem tudi različne USB vhode (zadnje, prednje, težava ostaja).

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ugotovil sem pred časom, da meni dela isto, ko odprem Edge.

Primarno ga uporablja žena. Jaz samo za Gmail in Youtube. Da nisem v primarnem brskalniku v google prijavljen.

 

Spucal sem vse kar sem lahko. Mislim celo, da sem reinstall delal.

Zdaj je že nekaj časa mir.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

1. Update BIOSA + nastavitev na privzete nastavitve

2. Je napajalnik dovolj zmogljiv, dovolj W glede na procesor, grafično, ...?

3. Preverba USB porabnikov (pogosto nagaja velik USB porabnik v kombinaciji z dolgim USB kablom (recimo hiter USB pomnilniški ključ, zunanja audio kartica brez lastnega napajanja, ... ki povzroči prevelik padec napetosti ... bolj priporočljivo je USB napravo priklopit zadaj, direktno na matično ... 

4. Update Win in gonilnikov posebnih naprav (grafične, ...)

5. Testni program, recimo Cinebench ... se med testom med veliko obremenitvijo procesorja in grafične zruši? 

 

Kakšen hard disk si vgradil, HDD, SSD, m2 SSD, ..?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 minutami je samSimon napisal:

@Z M A J Kater procesor imaš?

ARK.INTEL.COM

 

Eh nagaja nekaj Q9550, povsem nov procesor, smo starega vrgli ven, mislim da je bil prej Q9400

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tole je pa računalniški oldtimer (oba procesorja sta približno enako požrešna). :)

 

Naslednja stvar: preverit povezave napajalnega (na disku) in podatkovnega kabla diska (na matični in disku), ali sta trdno vpeta? Zamenjat SATA kabel. Zamenjat napajalni kabel - vtič - je na istem kablu še kakšen porabnik razen diska? - naj bo samo disk priključen na konektor čim bližje napajalniku (včasih jih je na istem kablu več).

 

Potem sprobati drug disk (če pred menjavo stari ni zafrkaval, je najbolj sumljiv nov disk oziroma njegova priključitev) ...

 

Naložit HWMonitor, ali Speccy (riše grafe) ali nekaj podobnega in spremljat napetosti, porabo in temperature ...

 

72b907fba3.gif

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 12 minutami je Janez007 napisal:

Tole je pa računalniški oldtimer (oba procesorja sta približno enako požrešna). :)

Huh ja. Retro. Windows 10 bojo počasi nehali posodabljat.

pred 41 minutami je Janez007 napisal:

1. Update BIOSA + nastavitev na privzete nastavitve

2. Je napajalnik dovolj zmogljiv, dovolj W glede na procesor, grafično, ...?

3. Preverba USB porabnikov (pogosto nagaja velik USB porabnik v kombinaciji z dolgim USB kablom (recimo hiter USB pomnilniški ključ, zunanja audio kartica brez lastnega napajanja, ... ki povzroči prevelik padec napetosti ... bolj priporočljivo je USB napravo priklopit zadaj, direktno na matično ... 

4. Update Win in gonilnikov posebnih naprav (grafične, ...)

5. Testni program, recimo Cinebench ... se med testom med veliko obremenitvijo procesorja in grafične zruši? 

 

Kakšen hard disk si vgradil, HDD, SSD, m2 SSD, ..?

Ja to je osnova. Pozabim to napisat.

 

Izštekaj vse kar ni potrebno za osnovo. Če sta 2 diska, pusti enega, če je mogoče pekač,....

Če bo delalo. Dajaj nazaj kos po kos.

 

@Z M A J opaziš mogoče kak vzorec?

pred 14 minutami je Janez007 napisal:

Naslednja stvar: preverit povezave napajalnega(na disku) in podatkovnega kabla diska (na matični in disku), ali sta trdno vpeta? Zamenjat SATA kabel. Zamenjat napajalni kabel - vtič - je na istem kablu še kakšen porabnik razen diska? - naj bo samo disk.

 

PlošciacPlošcia ramov mi je že crknila. Samo takrat se ni vžgal. Da bi pa kak kabl tak bluzil, pa je meni skoraj neverjetno.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 12. 6. 2024 ob 18:02 je skritikrt napisal:

Bo mogoče za koga zanimivo oz. uporabno-z Aliexpressa naročil USB-C adapter za polnjenje-napajanje laptopa.

 

Idejo imam z tega kanala👍-od 8:50 naprej.

 

 

Zadevo sem vzel za svoj stari Lenovo Thinkpad X-130E,ki ga imam za "posebne naloge" (popravljanje sektorjev na HDDjih ipd.)...in ker je nekdaj šel kabel napajalnika,k sem ga nato moral flikati...in itak "veliki cegel" od napajalnika....

 

Tako pa z tem adapterjem,+ z Xiaomi 65W GAN polnilcem

MI-STORE.SI

Majhen, a zmogljiv polnilecHitri polnilnik Xiaomi Mi 65 Watt z GaN Tech je izjemno zmogljiv polnilnik, ki bo vse vaše naprave v kratkem času...

Dela BP😃👍

 

Tukaj kupil

https://www.aliexpress.com/item/1005004146579668.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.31101802I0PIYk

 

Priporočam.

 

IMG_20240606_215738(1).jpg

IMG_20240606_215205(1).jpg

Top zadeva :). Samo a ni original polnilec 90W?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Scr3am napisal:

Top zadeva :). Samo a ni original polnilec 90W?

Odkrito rečeno nisem niti pogledal...evo čisto slučajno je lih 65W😅

Pa tudi,če bi original bil 90W,za polnjenje je 65W polna kapa...samo počasneje bo polnilo baterijo,ker kakšen laptop pa imaš,da ti bo vlekel 90W...mora pa biti že kak potraten-gamerski,k običajno imajo laptopi CPUje z TDP bolj v rangu 30W,za tak laptop pa je 65W več kot dovolj.

 

Sicer imam tudi Xiaomijev 120W polnilec,k je bil zraven Xiaomi 12 Pro telefona,a raje ne bom izzival nesrečo,ker če na adapterju piše 100W...kaj pa veš,kaj bo🙄

IMG_20240614_002551.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Dan danes je večina računalniških polnilcev 65W, nekateri zmoglivejši računalniki pa imajo 100W ali celo 140W.

 

Recimo macbook je en tak posebnež, ki sfura 140W k keks.

 

Jaz imam univerzalnega 100W pa fila vse bp, tudi na enem dellu sedaj. Z njim polnem telefon, uro, računalnik,...

 

Je pa res, da se bo pač grel, ko bo filal iz 10% na 100%, potem se bo pa nazaj ohladil. Brez skrbi, lahko filate tudi z 40W pa bo šlo čez. :) 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Normalno,da se greje,a brez skrbi,če uporabljaš kvaliteten polnilec,ima ta vse zaščite vgrajene...tudi temperaturno.

Sem npr  hčerinega Lenovo Slim-7, k ima USB-C port za polnjenje...na morju polnil z Xiaomi-jevim 33W polnilcem, ki zmore tudi 20V-torej še primeren za polnjenje laptopa (original ima moč 60W)...brez problema je polnil,ko je hčerka hkrati še igrala streljačino...sicer je napisal,da se počasneje polni,a kot rečeno BP.

 

Pri mojem starem-v prispevku omenjenem Lenovo ThinkPad X-130e pa z 33W ni hotel,z 65W pa BP.

Tudi je ta 65W polnilec narejen z t.i. GAN polprevodniki (galijev nitrat)...se veliko manj greje,in je hkrati kompaktnejši...kot rečeno dela BP😃👍 

 

Bi pa opozoril na nekaj drugega,kar marsikdo hitro pozabi-polnilni kabel!

Jaz za takšne stvari uporabljam Ankerjev 100W USB-C na USB-C kabel...torej kabel zmore več kot polnilec!

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 minutami je NevLado napisal:

Dan danes je večina računalniških polnilcev 65W, nekateri zmoglivejši računalniki pa imajo 100W ali celo 140W.

 

Recimo macbook je en tak posebnež, ki sfura 140W k keks.

 

Jaz imam univerzalnega 100W pa fila vse bp, tudi na enem dellu sedaj. Z njim polnem telefon, uro, računalnik,...

 

Je pa res, da se bo pač grel, ko bo filal iz 10% na 100%, potem se bo pa nazaj ohladil. Brez skrbi, lahko filate tudi z 40W pa bo šlo čez. :) 

 

Načeloma bi morala imeti vsaka električna naprava, prodajana na EU trgu ustrezne varnostne zaščite (in oznako CE, ki jo nalepi na proizvod dobavitelj, ki s tem jamči, da naprava ustreza vsem zahtevam EU direktiv - LVD, EMC, ...). Tudi proti pregrevanju (pojavu požara). Iz AliExpressa imam zato kar težavo kupovat električne naprave ... če že na nalepkah pišejo neumnosti, kaj je šele notri ...

 

Segrevanje, če drugega ne, znižuje življenjsko dobo naprav. Tudi v Mazdah - recimo akumulatorji nimajo radi visokih temperatur, sploh AGM ne. Visoke temperature, še posebej, če so nehomogeno razporejene, uničujejo materiale (recimo bližina vročega dpf filtra in glave motorja, ki se zato na enem koncu razteza, krči, razteza, krči,... predstavlja problem in na koncu velik strošek za lastnika (puščanje antifriza, tesnilo glave, potrebno brušenje ali celo nova glava)). 

 

image.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 minutami je Janez007 napisal:

 

Načeloma bi morala imeti vsaka električna naprava, prodajana na EU trgu ustrezne varnostne zaščite (in oznako CE, ki jo nalepi na proizvod dobavitelj, ki s tem jamči, da naprava ustreza vsem zahtevam EU direktiv - LVD, EMC, ...). Tudi proti pregrevanju (pojavu požara). Iz AliExpressa imam zato kar težavo kupovat električne naprave ... če že na nalepkah pišejo neumnosti, kaj je šele notri ...

 

Segrevanje, če drugega ne, znižuje življenjsko dobo naprav. Tudi v Mazdah - recimo akumulatorji nimajo radi visokih temperatur, sploh AGM ne. Visoke temperature, še posebej, če so nehomogeno razporejene, uničujejo materiale (recimo bližina vročega dpf filtra in glave motorja, ki se zato na enem koncu razteza, krči, razteza, krči,... predstavlja problem in na koncu velik strošek za lastnika (puščanje antifriza, tesnilo glave, potrebno brušenje ali celo nova glava)). 

 

image.png

To je vse res...sem napisal kvaliteten polnilec!

Jaz pri telefonskih prisegam na Xiaomi-jev...so izredno kvalitetni.

Aliexpress ipd...če greš takšne stvari tam kupovati,si sam kriv...ne rečem mogoče kable,ker imam dobre izkušnje...

Teli npr.Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! 
€2.22  3%OFF | Original Xiaomi Cable 120w 6.5A Turbo Charger Usb C Cabos Elbow 90 Degree Fast Charge Redmi Note 10 Mi 11 12 Poco Blackshark 5
https://a.aliexpress.com/_EI3EHWT

Delajo na deklariranih 120W-preverjeno...za tak cvenk TOP,a seveda raje uporabljam Ankerjeve 100W,ker so gibljivejši...

 

Je pa res,da "kar enega dreka"...ma si si sam kriv,če kupiš.

 

Napajanje desktop PCjev je pa čisto druga zgodba,ker tam ni baterije.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kolegi, hvala za namige in domneve, jih bom posredoval svojemu računalniškemu inženirju. :)

 

Vam bom javil, če smo rešili in za težavo.

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je skritikrt napisal:

Normalno,da se greje,a brez skrbi,če uporabljaš kvaliteten polnilec,ima ta vse zaščite vgrajene...tudi temperaturno.

Sem npr  hčerinega Lenovo Slim-7, k ima USB-C port za polnjenje...na morju polnil z Xiaomi-jevim 33W polnilcem, ki zmore tudi 20V-torej še primeren za polnjenje laptopa (original ima moč 60W)...brez problema je polnil,ko je hčerka hkrati še igrala streljačino...sicer je napisal,da se počasneje polni,a kot rečeno BP.

 

Pri mojem starem-v prispevku omenjenem Lenovo ThinkPad X-130e pa z 33W ni hotel,z 65W pa BP.

Tudi je ta 65W polnilec narejen z t.i. GAN polprevodniki (galijev nitrat)...se veliko manj greje,in je hkrati kompaktnejši...kot rečeno dela BP😃👍 

 

Bi pa opozoril na nekaj drugega,kar marsikdo hitro pozabi-polnilni kabel!

Jaz za takšne stvari uporabljam Ankerjev 100W USB-C na USB-C kabel...torej kabel zmore več kot polnilec!

Doma imam 2 kompletna polnilca v kolikor ti kateri pride prav ti ga senkam. En je 65W (toshiba satelite) drugi pa 120W HP envy.

 

IMG_20240614_122938.jpg

 

IMG_20240614_122906.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 30 minutami je Scr3am napisal:

Doma imam 2 kompletna polnilca v kolikor ti kateri pride prav ti ga senkam. En je 65W (toshiba satelite) drugi pa 120W HP envy.

 

IMG_20240614_122938.jpg

 

IMG_20240614_122906.jpg

Hvala,a lih v tem je fora...imam,in bi se rad "losal" teh velikih "ceglov".

Ko je laptop fiksno doma na enem mestu,je v bistvu "napačna naprava", ker je lahko tukaj en npr. ThinkCentre volumena 1L+velik monitor veliko boljša izbira...na poti,ko pa rabiš zares prenosen "prenosnik", pa sabo vlačit še en "cegel"...za to pa ta moj nasvet za adapter,ker so danes običajni npr. 65W polnilci že neverjetno kompaktni....že če ogledaš običajen šuko vtikač...je ogromen v primerjavi.

pred 55 minutami je samSimon napisal:

Jst pravim, da je procesor, a bi še kdo drug ugibal? 😅

RAM-i🤔

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je samSimon napisal:

Jst pravim, da je procesor, a bi še kdo drug ugibal? 😅

js sm mel podoben problem cca 15+ let nazaj. PC je včasih delal PB, pol pa ko pa sem zalaufau kak špil je pa po določenem času zablokiral (potreben hard reset) ali pa se je sam od sebe resetiral. težavo sem odkril ko sem testiral RAM-e

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

En prispevek kar tako...malo v vezi z "laptop" napajalniki,malo kot ideja namesto Laptopa za kakega šolarja ipd.

Star Lenovo ThinkCentre M700  (Intel Core i5 6400T) z pripadajočim monitorjem.

Takšne komplete pri podjetjih "mečejo stran" samo za to,ker so stari več kot 5 let.

Jaz pa enega "rihtam" na dvoje RAMe (še čakam,da pridejo) za dvokanalni dostop,dogradil Wifi+Bluetooth,in poizkušam aktivirati M.2 NVMe SSD (če bo ratalo....zaenkrat slabo kaže-noče zaznati M.2 SSD🥺)....bom še poizkušal inicializirati z zunanjim USB-M.2 adapterjem,pa da vidim,če bo zaznalo....če ne,bo pa ta M.2 "upgrade" za Family-PC.

Če ima kdo kako idejo-kar napiši🙄

Če z M.2 ne bo nič,bo pač kak hitrejši SATA-SSD in to bo to.

 

No in zraven tega kompleta je bil 90W napajalnik...k napaja direkt monitor,PC pa se vtakne "hukepack" v docking zadaj v monitorju,in dobi napajanje od monitora.

 

Sem kupil še opcijski HDMI-modul,da je PC bolj mobilen...pač na hitro priklopiš na TV ipd....k ima drugače samo DisplayPort izhode (2x).

 

Za npr. upokojenca,šolarja,študenta "polna kapa" za Office,net. itd.

IMG_20240529_172637.jpg

IMG_20240529_172647.jpg

IMG_20240529_173055.jpg

IMG_20240524_212108.jpg

IMG_20240524_212113.jpg

IMG_20240606_214913.jpg

IMG_20240606_192835.jpg

IMG_20240606_192906.jpg

IMG_20240606_214136.jpg

IMG_20240531_175846.jpg

IMG_20240615_124924.jpg

IMG_20240615_124955.jpg

IMG_20240615_125003.jpg

IMG_20240615_125017.jpg

IMG_20240615_124801(1).jpg

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tale zadevca je OK, če z njo lepo ravnaš. Kljub temu, da zgleda mobilno ma totalno občutljivo plastiko USB vhodov. Zaradi segrevanja in ohlajanja rata namreč krhka in se ob iztikanju USB naprav enostavno zlomi. Če bo v monitorjiu kot all in one bo najbolj na sigurnem.

 

Drugače pa ja, naslednja model M710q je bil celo še bolj občutljiv, M720q pa je bil spet boljši, tudi če je notri "le" i3 proc. In ja, na teh hitri diski delajo super fajn.   

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 16 urami je skritikrt napisal:

Če ima kdo kako idejo-kar napiši🙄

Bios update.

Lenovo je kr redno nove verzije dajal ven.

Če ne bo potem spoznal, pa ne bo nič....

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.