Skoči na vsebino

Mnenje gradbinca - imamo koga?

Ustvari kratki URL


Jaka32

Priporočeno sporočilo

Delam izkop za nadstrešek 5x5 m, kjer bom imel savno in đakuzi. Zadaj imam hrib, vendar bom naredil drenažo in cca. 150 cm škarpo, da ne bo dež spiral zemljo proti nadstrešku.

Kolebam med temeljno ploščo 15-20 cm in pa samo nasutjem peska in utrditvijo terena. Slednja je seveda cenejša opcija.

Če je že kdo delal podobno, kako se je lotil zadeve? Če je kdo v tem poklicu, prosim za mnenje.

 

Druga zadeva: ne vem kaj položiti po tleh. Študiral sem na WPC plošče - imajo moč nositi 1500 kg đakuzi? Kako je pozimi in v dežju, začnejo gniti in pokati čez čas?

Če bi delal plato, mi kaj druga kot zunanje ploščice ne uidejo. Ali pa betonske plošče.

Popravljeno od Jaka32
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Bom spremljal debato, ker imam v prihodnosti namen narediti nekaj podobnega, vendar samo đakuzi. :D

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 12 urami je Jaka32 napisal:

Druga zadeva: ne vem kaj položiti po tleh. Študiral sem na WPC plošče - imajo moč nositi 1500 kg đakuzi? Kako je pozimi in v dežju, začnejo gniti in pokati čez čas?

V koroni sem kupil 2 škatli kockastih. Odstranil sem travo in jih položil kr na zemljo. Skozi zime so se začele zvijat in določene odpadajo iz plastičnega podnožja.

 

Meni služijo, ker se bo ukinla počasi hiška in jih je poštar prinesel med korono.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tudi jaz nisem gradbenik, vseeno pa povem svoje mnenje.

 

Ni ti treba graditi za večno. Ni treba, da ostane 2000 let kot Rimski akvadukti. Dovolj je, da zdrži tebe...

 

Torej, če izkoplješ luknjo, vanjo nasuješ drobljen gramoz (ne prodnik) 20 cm na debelo in ga zbiješ, bo dovolj nosilno, da bo zdržalo - pod pogojem, da meteorna voda ne bo drla tam čez kot hudournik... Tako je John Loudon McAdam delal ceste in so zdržale kopanje konjskih kopit in vozove - bo pa ja tudi savno in đakuzi, ki bosta stala pri miru...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz bom pa rekel malce kot slivka,malce kot wankel...

Vse je odvisno od tega,kaj bi sam rad.

Ali se boš čez 10 let premislil in postavljal kaj drugega...mogoče parking,vrtno hiško al kaj...tega mi ne vemo...

Če bo pa to trajna resitev,pa naj bo "trajna".

Če boš šparal,se ne smeš čuditi,če bo čez čas tako,kot nebi smelo biti...ne vem...npr. se bodo npr. betonske plošče na eni strani pogrezale,ti bo voda izpirala ali. bo pokalo ali...skratka,ko pride tako daleč pa vidiš,da je bil denar ",vržen stran", in da imaš spet problem in nov strošek za investicijo.

 

Jaz npr. ko sem delal platoza vrtno hiško in pesjak https://3males.si/ponudba/lope/

Prve dve slike sta moje....sem dejansko naredil "overkill"...dvojno armirana betonska plošča z nevpojnim betonom (z dodatki) debeline 35cm (ker teren malce pada),in betonirano idohodno stezo...vse na tolčenec z primesjo ilovice (ko se vsede ne prepušča vode)...in na vse to položen granit.

Šlo mi je za to,da nebi nikoli pokalo,da je dovoz možen tudi z invalidskim vozičkom,da cistiš enostavno z visokotlačnim čistilcem,da je nedrsna povrsina....

 

Res je,da sem imel gradbince in dva bagra že pri bajti in je to bil projekt ki smo se ga spomnili sproti,ker smo itak že prej razmišljali v to smer...tako je bila stvar cenovno veliko cenejša...za granit pa-takrat so bile za granit noooro nizke cene (danes je adijo pamet)...npr. tiste 30x60x2 plošče za dovozno pot-10€/kom😯...to je smešna cena...

 

So gradbinci rekli,da si folk v bosni na take plate bajte postavlja...

 

Torej,če bo trajna resitev-ne šparaj,ker te kasneje zna "boleti glava"...če pa ne bo trajna rešitev,pa pač kaj cenejšega...kot je napisal slivka...ker,ko boš (ali bo kdo drug) moral štemati,bo "kri pljuval...

Seveda pa v vsakem primeru upostevaj meteorne vode ipd...pač da bo narejeno tako,da za časa življenske dobe ne boš več prisiljen popravljati....skratka,da ko bo narejeno,da boš imel mir.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Oboje bo OK, če bo narejeno po pravilih stroke. V obeh primerih mora biti izkopano najmanj 60 cm globoko, zasuto z betonom ali pa nabito s peskom oz. kombinacija. Da pozimi spodaj zemlja slučajno ne zmrzne, se napihne in dvigne vse nad seboj ...

 

Slovencelnji vse preveč radi betoniramo in delamo spomenike ... 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 minutami je Janez007 napisal:

Slovencelnji vse preveč radi betoniramo in delamo spomenike ... 

 

...je bližnja soseda,ko je videla,da se dela plata itd...izjavila,da..."če delamo vrtiljak"...

Sedaj je seveda raje tiho....😂 

 

Veš Janez...temu se reče "slovenski nacionalni šport" ali po domače "nevoščljivost".

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je skritikrt napisal:

...je bližnja soseda,ko je videla,da se dela plata itd...izjavila,da..."če delamo vrtiljak"...

Sedaj je seveda raje tiho....😂 

 

Veš Janez...temu se reče "slovenski nacionalni šport" ali po domače "nevoščljivost".

 

Dostikrat je plačilo dobrega projektanta in izvajalca najcenejša varianta. Zakaj bi na pamet delal plato 30 cm z dvojno mrežo, če je morda dovolj 15 cm z enojno mrežo. Potrebno je izračunati. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je Janez007 napisal:

 

Dostikrat je plačilo dobrega projektanta in izvajalca najcenejša varianta. Zakaj bi na pamet delal plato 30 cm z dvojno mrežo, če je morda dovolj 15 cm z enojno mrežo. Potrebno je izračunati. 

A sem mogoče kje pisal,da mora narediti tako kot sem jaz?...sem točno npisal,da je overkill...in sem tudi napisal zakaj.

Sem napisal,da sem šel na polno,ker sem lahko to takrat naredil cenovno ugodno...vse se konča pri denarju...vse je na koncu en kompromis,a kaksen ta bo,to naj bo njegova odločitev....pač vsak naj se zase odloči...mora pa seveda vedeti vse okoliščine,prednosti,slabosti,nevarnosti itd...za to tukaj gre....ne gremo se tu "meriti,kdo ima večjega tiča",ampak,da mora vsak najti "babo zase".

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sprašujem se zakaj, zakaj preveč dimenzionirat? Samo zato, ker je poceni, ker si lahko privoščim? 

 

Meni osebno so všeč inženirsko premišljene, z okolico uravnotežene, arhitekturno estetske rešitve, bolj kot klade betona. 

 

image.png

 

image.png

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 4
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 minutama je Janez007 napisal:

Sprašujem se zakaj, zakaj preveč dimenzionirat? Samo zato, ker je poceni, ker si lahko privoščim? 

 

Meni osebno so všeč inženirsko premišljene, z okolico uravnotežene, arhitekturno estetske rešitve, bolj kot klade betona. 

 

image.png

A ti sploh prebereš,kaj jaz napišem?

Teren imam v padcu!!!,kako pa naj naredim plato ki bo v vagi,in vsepovsod ne vem🤔...10cm debela?...in vsepovsod enako gledala iz zemlje...geometrija pa to...

Takšno plato,ki jo imam moraš 2x armirati,da če se z dežjem kje izpira podlaga,da plata od lastne teže ne poči...ok. lahko narediš.. pa se pol po čelu praskaš kaj narediti ko je počeno...pokličeš janeza in vprašaš.. bo ziher vedel eno poceni varianto🙄 

 

Kaj...bi naj naredil ravno z zemljo...in vsakič ko bo dež "gremo pucat"...stručko res😆

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@skritikrt, pametujem na splošno. 🙂 

 

V smislu da pretiravanje v gradbeništvu nima smisla. Sem pogledal kar nekaj oddaj Grand designs, kako gradijo v Angliji, Avstraliji, ... potem pa se vozim po dolenjskih hribih in gledam naše stavbe, in me spravi v slabo voljo. Kako smo po načelu "na svojem lahko zidam kar mi paše" uničili nekoč lepo slovensko krajino ... s pretiravanjem v velikosti, oblikah, barvah, ...

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Janez007 napisal:

@skritikrt, pametujem na splošno. 🙂 

 

V smislu da pretiravanje v gradbeništvu nima smisla. Sem pogledal kar nekaj oddaj Grand designs, kako gradijo v Angliji, Avstraliji, ... potem pa se vozim po dolenjskih hribih in gledam naše stavbe, in me spravi v slabo voljo. Kako smo po načelu "na svojem lahko zidam kar mi paše" uničili nekoč lepo slovensko krajino ... s pretiravanjem v velikosti, oblikah, barvah, ...

 

 

Saj imaš po svoje prav...ne rečem...a stvar je individualna...eni imajo radi suhe babe,drugi okrogle itd...

In tudi z časom je tukaj isto kot pri babah...ta đakuzi z prodom...izgleda top...a kaj bo čez čas?...čez npr. 10 let.

Tudi sam sem hotel okoli plate narediti pas cca.20cm z prodom...in kupil celo plastični omejilni trak itd...pa sem si premislil.

Lahko daš spodaj tiste special mreže in filce proti plevelu...pa se z časom nabere med prodom,in začne kliti vse živo...kaj,boš pol z strupom sprical.

 

Torej resitve so različne,a treba upoštevati vse živo...za to tukaj debata...

Jaz zase imam pač rad rešitve,ki ne zahtevajo veliko truda pri vzdrževanju...saj,ko je novo vse lepo izgleda...al terasa z macesna,al betonska z granitom,al prod,al tlakovci....čez leta je pa malo drugače🙄

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 48 minutami je Janez007 napisal:

Za plevel ne uporabljam strupov. Na roke izpulim, če je že pretirano velik. Takle imamo ... raje plevel, kot herbicide. 20240622_173152.jpg

 

 

 

Priporočam plinski (ne električni) namenski gorilec-požigalec...dobiš včasih v Hoferju in Lidlu...v Bauhausu imajo original Gloria,a je dražja.

 

Takoj prvo kar predstavi-absolutno priporočam!

 

EDIT:pazi,prod in tlakovci ni isto!

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Edina rešitev za plevel je "iti na kolena" :) sploh, če imaš še kake druge rastline, tako da aditivov sploh ne moreš uporabljati.....saj gre, vsako leto je bolje, je pa res, da te tudi vsako leto bolj kolena in hrbet bolijo (je pa občutek, ko urediš dober :)....., vsaj tako je pri meni, ko 2x na leto uredim vse okrog parcele pred/pod cipresami).

Popravljeno od sportman333
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 15 urami je Janez007 napisal:

20240622_185724.jpg

Ko je že tako daleč,kot tukaj na sliki...mah in trava,je najbolje visokotlačni čistilec in rotacijska šoba in gaaaas.

Je prava svinjarija,a najtemeljiteje...seveda po tem na novo dofilati fuge z peskom itd...

Po tem,ko pa se pokažejo prve biljke in šopki,pa vsake toliko časa z ognjem,in je OK...ko pa se spet razbohoti tudi mah...spet od začetka...pač vsakih par let je treba temeljiteje.

 

Za tiste,ki jih zanima-izbrskal slike,kako smo pri nas naredili plato in potko.

Na koncu še slike,kako deluje impregnacija AMAL.

 

Pa prijeten ogled😉

WP_20170909_006.jpg

WP_20170913_006.jpg

WP_20170913_020.jpg

WP_20170913_032.jpg

WP_20170913_035.jpg

WP_20170914_009.jpg

WP_20170927_006.jpg

WP_20170927_008.jpg

WP_20170928_004.jpg

WP_20171001_009.jpg

IMG_20180509_094821.jpg

IMG_20180512_162307.jpg

IMG_20180512_162543.jpg

IMG_20180704_102251.jpg

IMG_20180704_102401.jpg

Popravljeno od skritikrt
  • Všeč 7
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tako to izgleda...gorilec za plevel,če koga zanima...moj je iz Hofera...kot receno se pa dobi tudi drugje....ko imajo kartuše v Lidlu al Hoferu...jih ne vzamem malo😄...k npr. v Bauhausu je prec 1x dražje🫤

IMG_20240623_170409.jpg

IMG_20240623_170347.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 urami je skritikrt napisal:

Ko je že tako daleč,kot tukaj na sliki...mah in trava,je najbolje visokotlačni čistilec in rotacijska šoba in gaaaas.

Je prava svinjarija,a najtemeljiteje...seveda po tem na novo dofilati fuge z peskom itd...

Po tem,ko pa se pokažejo prve biljke in šopki,pa vsake toliko časa z ognjem,in je OK...ko pa se spet razbohoti tudi mah...spet od začetka...pač vsakih par let je treba temeljiteje.

 

Za tiste,ki jih zanima-izbrskal slike,kako smo pri nas naredili plato in potko.

Na koncu še slike,kako deluje impregnacija AMAL.

 

Pa prijeten ogled😉

WP_20170909_006.jpg

WP_20170913_006.jpg

WP_20170913_020.jpg

WP_20170913_032.jpg

WP_20170913_035.jpg

WP_20170914_009.jpg

WP_20170927_006.jpg

WP_20170927_008.jpg

WP_20170928_004.jpg

WP_20171001_009.jpg

IMG_20180509_094821.jpg

IMG_20180512_162307.jpg

IMG_20180512_162543.jpg

IMG_20180704_102251.jpg

IMG_20180704_102401.jpg

Kaj pa bo naprej, kaj stoji zdaj tam.... 🤔

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 38 minutami je Bini napisal:

Kaj pa bo naprej, kaj stoji zdaj tam.... 🤔

https://3males.si/ponudba/lope/

 

Prve dve slike v galeriji sta moje.

Tudi v temi za orodje....tam,kjer sem prilimal veliiiiiko slik...

  • Všeč 2
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 mesec kasneje...

K sem pisal za beton z dodatki,da ne pije,in da je obstojen...vlit in mešan z "hruško"...

Lih včeraj čistil okoli hiše z visokotlačnim cistilcem...in tako tudi "surov" beton eko-otoka,kjer imamo kante za smeti.

Glej prilogo...ne vem,če se vidi kaka je struktura...k je nebarvan..se pa vidi,kako lepo gre dol umazanija😃👍

IMG_20240724_192557.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.