Skoči na vsebino

Kaj pomeni ta prometni znak

Ustvari kratki URL


Gustav

Priporočeno sporočilo

Čak ne bit no trd pri razumevanju. Ne rabiš vsakemu trobit kot manijak ampak samo piskneš, da greš mimo pa še to v primeru, kjer je možno, da bo šel prehitevani tudi v kakšen tak manever. Tega ni toliko malo, da bi človek zamahnil z roko. Mal se sprehodi po YT pa je tega kar precej, ko nekdo sredi prehitevanja skoči ven in izsili tistega, ki prehiteva.

 

Tudi samo vprašanje v testu pove vse, sploh ker je najbolj pomembna beseda "smete". Se pravi smeš potrobit, da opozoriš na svoj manever ni pa zapovedano da moraš. Moraš se le prepričati, da varno izvedeš prehitevanje in moraš dati žmigavec.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 7 urami je Boss napisal:

Mal se sprehodi po YT pa je tega kar precej, ko nekdo sredi prehitevanja skoči ven in izsili tistega, ki prehiteva.

Po naši zakonodajo kolone ne smeš prehitevat. Torej če si drugi v koloni lahko, tretji ali dlje zadaj pa ne. Tako da to tako hupanje odpade. 😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 7 urami je godlike napisal:

Po naši zakonodajo kolone ne smeš prehitevat. Torej če si drugi v koloni lahko, tretji ali dlje zadaj pa ne. Tako da to tako hupanje odpade. 😉

 

 

Od kod ti pa ta informacija???

Predvidevam, da si nekako čudno razlagasš 10. točko tega člena spodaj...

 

52. člen
(prepoved prehitevanja)

(uradno prečiščeno besedilo)

(1) Voznik ne sme prehitevati ali začeti prehitevati drugega vozila:

1. če je voznik, ki vozi za njim, že začel prehitevati ali dal predpisan znak, da bo začel prehitevati;

2. če je voznik, ki vozi pred njim, že dal znak, da bo prehitel vozilo pred seboj ali zavil v levo, ali se je razvrstil za zavijanje v levo, razen kadar ga prehiteva v skladu z drugim odstavkom 50. člena tega zakona ;

3. pod vrhom klanca, pred ovinkom ali v ovinku, kjer ni zadostne vidne razdalje, razen na smernem vozišču z najmanj dvema prometnima pasovoma;

4. v predoru, razen če sta smerni vozišči speljani vsako skozi svojo predorsko cev;

5. po odstavnem pasu;

6. če se po prehitevanju ne bi mogel varno vključiti na smerno vozišče oziroma na prometni pas, po katerem je vozil pred prehitevanjem;

7. če smerno vozišče za vožnjo vozil v nasprotni smeri ni prosto v dolžini, ki je potrebna za prehitevanje;¸

8. ki zmanjšuje hitrost ali ustavlja pred prehodom za pešce, na katerem ali ob katerem so pešci;

9. ob zmanjšani vidljivosti, razen na smernem vozišču z najmanj dvema prometnima pasovoma;

10. vozila ali kolone vozil, ki vozi z zmanjšano hitrostjo zaradi gostote prometa ali drugih razmer v prometu;

11. ko se približuje mestu, kjer se izvaja delo na cesti, na katerega je opozorjen s predpisano prometno signalizacijo;

12. na križišču, razen vozilo, ki zavija levo v skladu s 50. členom tega zakona , vozilo, ki vozi po prednostni cesti in vozilo, ki pri zeleni luči vozi preko križišča, na katerem je promet urejen s svetlobnimi prometnimi znaki;

13. na prehodu ceste čez železniško progo.

(2) V primerih iz 12. in 13. točke prejšnjega odstavka je dovoljeno prehiteti enosledno vozilo.

(3) Z globo 120 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbami 1., 2., 10., 11., 12. ali 13. točke prvega odstavka tega člena .

(4) Z globo 250 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbami 5., 6. ali 9. točke prvega odstavka tega člena . Vozniku motornega vozila se izreče tudi 3 kazenske točke.

(5) Z globo 700 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbami 3., 4., 7. ali 8. točke prvega odstavka tega člena . Vozniku motornega vozila se izreče tudi 9 kazenskih točk.

Uradni list RS, št. 109/2010 z dne 30. 12. 2010: 52. člen ZPrCP

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Verjetno. Tak imam v glavi iz avtošole.

 

Vozit pa more z zmanjšano hitrostjo, ker nad hitrostjo tako ne smeš.

Kolona je pa vedno zaradi povečane gostote.

 

In ja, tudi jaz grešim 😎, samo da zravn ne hupam.

Včasih je blo prehitevanje kolone nacionalni šport, ko si prišel iz trajekta na hrvaški otok.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je godlike napisal:

Vozit pa more z zmanjšano hitrostjo, ker nad hitrostjo tako ne smeš.

Kolona je pa vedno zaradi povečane gostote.

Ej model, zapletaš se. 🤣

 

Lej, če se dva Laha vozita pod omejitvijo, ker zijata naokoli, to še ni kolona, Sploh pa ne kolona zaradi povečanega prometa. In ja tedva Laha pač lahko prehitiš v enem šusu je pa točno v takih primerih pametno, da na kratko potrobiš, da ne bi ta drug lah ravno takrat skočil ven in hotel prehiteti prvega.

 

To si nisem jaz zmislil to je CPP in ZPrCP. Se mi zdi pa logično in in zmanjšuje možnost izsiljevanja in nesreče.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

ZVCP:

 

 

50. kolona vozil so tri ali več vozil, ki vozijo v vrsti po istem prometnem pasu z enako hitrostjo in v majhni medsebojni razdalji;

 

Torej sta 2 laha in ti kolona 😉

 

In tisti osl, ki mi trobi ko me prehiteva, me samo nervira. To je kot kolesarji v Ameriki, vedno ko me je prehitel se je drl zadaj: "On your left!" Ali pa: On your right!". Konec dneva sem na izposojenem treking peciklu hil že pošteno znerviran.

 

Še nekaj. Ali si pri svojem hupanju in prehitevanju lahov uspel ostati pod najvišjo dovoljeno hitrostjo.

 

Če se že držiš zakona, da hupaš, upam da se tudi tega o najvišji dovoljeni hitrosti 😉

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@godlike a si ti politik? 😜 

 

- seveda je kolona tri ali več, ampak v trenutku, ko prehitevaš dva ne prehitevaš kolone. Če prehitevaš tri ali več pol pa ja. Ampak to nima veze s hupanjem.

 

- obesil si se na to, kot da je trobljenje obvezno. Gre samo zato, da se sme potrobit in s tem opozorit na svoj manever, če sumiš, da bi lahko prehitevani skočil ven in tudi sam zaćel s prehitevanjem. Še 1x govorimo samo o tem, da SE SME potrobit in ne o tem, da je potrebno trobit ob vsakem prehitevanju. In tudi vprašanje na testu tako sprašuje.

 

- zakon tudi veleva, da moraš prehiteti na ustrezni bočni razdalji, BREZ OKLEVANJA in da se mora po končanem prehitevanju ČIM PREJ vrniti na izhodiščni pas. Če hočeš to izpolnit bo treba prekoračit hitrostin verjetno po zdravi kmečki logiki je to bolj varno kot pa če prehitevaš nekoga, ki pelje 80km/h s hitrostjo 90km/h, kar bo trajalo celo večnost.

 

Pa sploh ne vem zakaj se o tem pogovarjamo? Sej je bilo samo vprašanje ali smeš potrobit, ko greš v prehitevanje... odgovor je  - da, smeš.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 minutami je Boss napisal:

Pa sploh ne vem zakaj se o tem pogovarjamo? Sej je bilo samo vprašanje ali smeš potrobit, ko greš v prehitevanje... odgovor je  - da, smeš.

 

No... saj potrobit smes tudi v vseh ostalih primerih... ali je smotrno pa je drugo vprasanje... tako, da to vprasanje je po mojem mnenju res butasto ... :P 

 

dne 12. 7. 2024 ob 21:47 je Slivka napisal:

Dela sin vozniški izpit in se doma uči CPP. Jaz sedim zraven in malo poslušam. In v nekem trenutku se mi zazdi, da se fant malo norčuje.

 

Ne boste verjeli, kakšna so zdaj pravila...

IMG-20240712-WA0000.jpg

 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Da ne bo v tej poletni vročini postalo prevroče. Nevarnost vžiga...

 

Jaz osebno mislim, da je to vprašanje namenjeno podj€#avanju kandidatov. Zakaj? Če vzamem primer, ki ga je navedel @Boss: če se lotiš prehitevat, pa posumiš, da bo tisti pred teboj "skočil ven", smo že pri tretjem odgovoru, ki ga ponujajo: kadar sem v cestnem prometu ogrožen sam oziroma je ogrožen kateri drugi udeleženec. 

 

Nikjer pa ni omenjeno, da prehitevaš kolono ali par. Po tej definiciji smeš potrobit tudi, če dohitiš samo eno vozilo in se ga lotiš prehitevat. Skoraj kot v kakšni Indiji...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 21 minutami je Boss napisal:

Če hočeš to izpolnit bo treba prekoračit hitrostin verjetno po zdravi kmečki logiki je to bolj varno kot pa če prehitevaš nekoga, ki pelje 80km/h s hitrostjo 90km/h, kar bo trajalo celo večnost.

Nisem politik.

 

Ne smeš prekoračiti hitrosti med prehitevanjem. Žal ne. Čeprav jo vsi.

 

Kaj boš policistu na radarju povedal, sem prehiteval po naselju, za to pa sem bil na 90 namesto na 50 😆

 

Evo preveri si AMZS navodila o prehitevanju.

Še izzsek, če be boš bral:

Pozor: tudi med prehitevanjem ne smemo prekoračiti dovoljene hitrosti,

 

Vrnimo se k hupanju. Ja meni ni všeč, me nervira, če mi kdo hupa po neupravičenem. In če me želi prehitevati, je to neupravičeno, razen če vozi s pol kole preko črte.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je godlike napisal:

Vrnimo se k hupanju. Ja meni ni všeč, me nervira, če mi kdo hupa po neupravičenem. In če me želi prehitevati, je to neupravičeno, razen če vozi s pol kole preko črte.

 

Ja pa sej to je bistvo, ko prehitevaš in vidiš, da se un, ki ga prehitevaš, ne zaveda da greš mimo - se pravi ga je polna cesta al pa daje občutek, da bi lahko naredil nekaj nepredvidenega. Takrat pač opozoriš nase pa ne glede al gre komu to na živce. Boljš to kot pa kreš.

 

 

Drugače pa v naselju ne prehitevam razen kolesarja al pa počasen traktor, če je to možno in ja tam res ne prekoračim hitrosti. Izzven naselja sem pa tolk pameten, da mi je bolj pomembno, da raje hitro zaključim z manevrom in sem bolj pozoren na varno izvedbo kot pa na to, da bi buljil na merilnik hitrosti. Ko pa zaključim prehitevanje pa spustim gas, da pade hitrost na dovoljeno (Ok, mogoče tistih 5km/h čez, da ne bo kdo mislil, da sem angelček in popoln).

 

Ja tekom manevra izzven naselja pa gre hitrost tudi 20-30km/h nad omejitvijo, kar je z avtom z dobrim navorom z lahkoto naredit. Zato je treba imet konjažo in navor pod havbo, da prehitevanje ni stres in da si v vsakem trenutku prepričan, da bo avto opravil svoje. Če pa se bo kdaj zgodilo, da bom zaradi tega plačal kazen jo plačam z rahlim srcem, kot pa da bi izzival prehitevanje s premajhno razliko v hitrosti in se s tem spravljal v nevarno situacijo škarij.

 

 

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Boss napisal:

Ja tekom manevra izzven naselja pa gre hitrost tudi 20-30km/h nad omejitvijo, kar je z avtom z dobrim navorom z lahkoto naredit. Zato je treba imet konjažo in navor pod havbo, da prehitevanje ni stres in da si v vsakem trenutku prepričan, da bo avto opravil svoje.

To so pravila. Menda ne poznam človeka, ki bi na števec pazil med prehitevanjem. Kot sam praviš, je tudi bolj varno.

 

Vedno s polno hitrostjo, razen i20n, ki že pride na tako brutalno hitrost, da je nevarno izven naselja. To lahko pride na +40/50 izven naselja, tam dejansko spustim polno gas.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 urami je Jest napisal:

No... saj potrobit smes tudi v vseh ostalih primerih... ali je smotrno pa je drugo vprasanje... tako, da to vprasanje je po mojem mnenju res butasto ... :P 

 

Hmmm, men je pa čist logično :nevem: Sej priznam, včasih sem čuden, ampak tuki sigurno ne bi falil pri odgovoru. Trobljenje v naselju in pri menjavi pasu pa je dejansko prepovedano, razen v primeru neposredne nevarnosti za nas al pa druge udeležence. Ja tako je... tudi če nekdo zaspi na semaforju v naselju mu ne smemo potrobit po pravilih in moramo zgolj upat, da se bo še pravočasno zbudil. Ampak a v praksi res čakamo k budale in ne uporabimo hupe, da ga po 5-6 sekundah ne zbudimo?

 

Me res zanima kdo potrobi in kdo potrpežljivo čaka v upanju, da se bo kej samo zgodilo. Prst gor za trobleže, prst dol za čakalce pa da vidimo dejansko stanje kolk je katerih. 🤪

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 urami je Bini napisal:

Jaz vedno prvemu pred mano potrobim na kratko po cca 3,4 sekundah in se mi ponavadi celo zahvalijo.... :nevem:

V lj ti trobijo po 2 sek...moraš imeti že skor f1 start🤣

  • Haha 2
  • Jezen 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je sportman333 napisal:

V lj ti trobijo po 2 sek...moraš imeti že skor f1 start🤣

Torej ti trobijo🤔. Nalepi si ono nalepko zadaj, "Ne trobi voznik spi"..... :danzoman:

  • Haha 4
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je sportman333 napisal:

V lj ti trobijo po 2 sek...moraš imeti že skor f1 start🤣

 

Aha, zdaj vemo kdo dela gnečo v LJ. :hudicek:

 

Ne res guys, dve sekundi pomenita, da en al pa dva avta ne bosta šla v intervalu čez. Res je treba bit zbran pred semaforjem in ne spat. Predvidevat na osnovi ostalih semaforjev, kdaj bo zelena, če imaš startstop "zaženeš" motor prej, daš v prvo in ko se prižge rumena je to cca sekunda in ko je zelena spelješ. Pa ni treba dirkaško speljat, ampak normalno pri tem pa vseeno popazit, da ni kak padalc kej spregledal.

 

Vse to se da brez težav, če se ne spi pred semaforjom, teksta po telefonu, opazuje mladenke v miničih (Ok, mal lahko) in predvsem, da smo fokusirani takrat na vožjo. Pol ne bo nobenega trobljenja, pizdenja in gneče bodo prec manjše.

  • Všeč 1
  • Haha 2
  • Ljubim 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Boss, vse ostalo bi se strinjal, ampak da bi moral biti med stanjem na semaforju fokusiran na vožnjo... To je pa huda zahteva, veš to? Sploh poleti, ko se toliko potenciala sprehaja naokoli... In nekatere se res znajo obleči in postaviti tako, da je barva luči na semaforju res zadnje, kar te takrat zanima...

  • Všeč 2
  • Haha 4
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je Boss napisal:

 

Aha, zdaj vemo kdo dela gnečo v LJ. :hudicek:

 

Ne res guys, dve sekundi pomenita, da en al pa dva avta ne bosta šla v intervalu čez. Res je treba bit zbran pred semaforjem in ne spat. Predvidevat na osnovi ostalih semaforjev, kdaj bo zelena, če imaš startstop "zaženeš" motor prej, daš v prvo in ko se prižge rumena je to cca sekunda in ko je zelena spelješ. Pa ni treba dirkaško speljat, ampak normalno pri tem pa vseeno popazit, da ni kak padalc kej spregledal.

 

Vse to se da brez težav, če se ne spi pred semaforjom, teksta po telefonu, opazuje mladenke v miničih (Ok, mal lahko) in predvsem, da smo fokusirani takrat na vožjo. Pol ne bo nobenega trobljenja, pizdenja in gneče bodo prec manjše.

Mislim, da je večini z nas tule to znano, da pač na semaforju ne spiš ampak predvidevaš kaj bo. Problem je ostalih % ljudi (številko si izberi poljubno), ki jih tvoje besede ne dosežejo. Še zmeraj razmišljam o nakupu bele table z flumastri, da bom določenim v prometu lahko pomagal, bodisi z: pšenica ti leti iz kamijona, luči si prižgi itd.)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 20 minutami je 50keda napisal:

Še zmeraj razmišljam o nakupu bele table z flumastri, da bom določenim v prometu lahko pomagal, bodisi z: pšenica ti leti iz kamijona, luči si prižgi itd.)

 

 

Si lahko tudi malo bolj "moderen" :D 

 

https://www.amazon.de/DIYOYOTM-Programmierbar-Leuchtreklame-Personalisiert-Namensschilder/dp/B0B2ZSNGS1/ref=sr_1_6

 

 

image.png

 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.