@Alex 18. 3. 2024:
"Je že Boss napisal, da je brez veze pisati, koliko ti pije. Lahko ga voziš po regionalki ali pa 120/uro po avtocesti.
Tega mi ostali ne vemo. Meni tudi pije po regionalki pri 90/uro 4-4,5 litrov/100. Edini pravi rezultat je bil izziv- poraba, kjer smo vozili vsi po enaki poti, istočasno. Tako smo imeli enake pogoje, enak promet na cesti in iste ovire (traktor). Vse ostalo je brez veze pisati. "
Malo heca: enkrat je en stari štromar rekel: Čuj peb, pa ti ne veš da je dons vse na štrom. 😂
Je pa trifazni priključek danes po moje skoraj nuja, če delaš inštalacije na novo, ker si tako omogočiš marsikatero možnost v prihodnosti. Še posebej pa kakšne polnilnice, ki bodo vedno bolj prisotne in je dobro, če se to po malo več fazah razporedi. Američani imajo npr. to izvedeno veliko slabše kot mi, ker so se prej elektrificirali in zdaj so problemi pri njih, ko hočejo imeti vedno več porabnikov vsi v hišah. Pa ne gre se zato, da bi bili to močni porabniki, pač več stvari ženeš naenkrat, ker je tak tempo življenja in ti ni treba razmišljati kaj boš vklopil. Še to se nam manjka...
Pa inštalacije sem delal v smeri, da lahko kdaj priklopim tudi kakšno večje breme (beri obdelovalni stroji za kovino). Nikoli ne veš, kdaj bo treba doma fušati, če se mi ne bo ljubilo več delati tega kar delam, ali pa na šiht hoditi. Je pa že moderna indukcija v kuhinji danes super, če laufa na treh fazah, ker ženske danes rade hitro kuhajo.
Slivka, jaz sem malo poseben kar se tega tiče. Moje porabe so nizke, glede na to, da je elektrika edini energent v hiši, pa nikoli ne razmišljamo kaj bomo skupaj zalaufali. Sem bajto snoval v tej smeri, ker sem vedel kako bo in tu mi je res vse jasno. Recimo december in januar okrog 35 kWh na dan, april in oktober nekje 25 kWh na dan ter julij in avgust nekje 15 kWh na dan. Pa to govorim vse ogrevanje, 220 m2 na 24°C ponoči in podnevi, hlajenje poleti na 24°C ponoči in podnevi, ter vse ostalo kar pride zraven pri 4 članski družini.
Toplotna ima tudi samo okrog 2 kW priključne moči, ohmskih grelecev pa ne ženem že zdaj in je mala možnost da jih bom, ko bo agregat priključen. Imam pa še kamin za rezervo.
V glavnem zelo redko presežem 5 kW špice po 15 minutnih meritvah. Se zavedam, da je lahko vmes kakšna, ki pobegne zaradi majhnega intervala meritev. Če bi bila hiša pa na agregat priključena, bi pač malo razmišljali kaj delamo. Sigurno se ne bi šli fenati in pečenke peči, pa še kakšna toplotna bi se prižgala vmes, kot to delamo zdaj v normalnih pogojih. Tako da čez 3 kW sigurno ne bi šel, pa bi mi lahko še toplotna delala. Drugo bi pa pazil.
Kot sem rekel, pri moji ideji pozabite na 3 fazni agregat, vse naredi baterija. Kakor razumem, pa to pri hibridnih in otočnih elektrarnah že lepo preizkušeno deluje in se objekti brez problema napajajo iz baterije na 3 faze. Še enkrat preberite detajle ideje, potem pa naprej.
Pri uporabi 3 faznega agregata je potrebno biti zelo previden, da se ga ne skuri. 3 fazni agregat ni namenjen napajanju nesimetričnih 3 faznih bremen, ampak simetričnih. Če bo zelo obremenjena samo 1 faza od treh, bo verjetno kmalu skurjen.
Emmm, torej, malo si me izgubil...
Ali pa si se ti izgubil...
Mogoče boljše, če dobiš koga, ki se na stvari bolje spozna, pa da ti razloži korak za korakom...
Vsi gospodinjski aparati so na enofazno elektriko iz 220V. Ja, lahko na hišo priklopiš tudi 6-fazno elektriko in varovalke 400A varovalke, ampak a to res potrebuješ? Za bojlerje, pečice, pralne stroje, pomivalce, hladilnike in ostalo, kar imaš po hiši, je pa enofazna elektika in 220V. In če imaš enofazno in 35A varovalke, je to za 8kW moči, torej ne bi smelo kar počepnit, če se greš tuširat medtem, ko žena peče odojka v pečici...
Če pa imaš kakšno toplotno črpalko, boš pa itak potreboval precej močnejši agregat, ker toplotne so kar "težek" porabnik. Sicer tja do 10kW grelne moči ravno tako delujejo na eno fazo in 220V (in 30A varovalko).
V vsakem primeru je pa stvar taka, da ne moreš ven dobiti več, kot daš noter. Energija ne more iz nič nastati in se ne more v nič spremeniti. Mimo tega (zaenkrat še) ne gre.
Torej, začni na koncu in pojdi proti viru.
Najprej ugotovi, kakšne porabnike imaš in kaj ti porabniki potrebujejo. A res potrebuješ tri faze ali ti je dovolj ena.
Nato ugotovi, koliko energije ti porabniki porabijo v npr. šestih urah.
Nato se odloči, koliko časa bi rad "avtonomijo".
Na ta način boš ugotovil, kako velike baterije potrebuješ in posledično kakšen agregat bi sodil zraven.
In ker mi je zmanjkalo časa, bom nadaljeval jutri...
Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.
Priporočeno sporočilo
Pridružite se pogovoru
Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.